Aktualizacja: 11.05.2025 19:45 Publikacja: 27.12.2021 17:22
Litwa, Łotwa i Estonia podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego pozyskania polowego systemu rakietowego. Wypowiedź litewskiego ministra obrony sugeruje, że szczególne zainteresowanie może budzić system GMLRS/PrSM.
Foto: US Army
W pierwszym etapie główną osią współpracy ma być wspólny rozwój regionalnego polowego systemu rakietowego, przypuszczalnie ciężkiego (tj. kalibru większego niż 122 mm) ‒ minister obrony Republiki Litewskiej Arvydas Anušauskas podkreślił, że nie może dokładnie określić, o jakie systemy chodzi, lecz Stany Zjednoczone mają dysponować „takim rozwiązaniem" (system MLRS/ATACMS i docelowo GMLRS/PrSM). Spośród sygnatariuszy porozumienia dotąd jedynie Estonia zadeklarowała wolę pozyskania takiego systemu do końca dekady. Jest to jednocześnie deklaracja polityczna ‒ wspomniany przedstawiciel Litwy podkreślił, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie chce, aby NATO broniło Polski i państw bałtyckich, na co nie może być zgody. Z kolei według ministra obrony Republiki Estońskiej Kalle Laaneta, podpisanie listu intencyjnego w sprawie tego „niezwykle ważnego projektu" jest szczególnie istotne w kontekście rozwijania współpracy regionalnej. Co ciekawe, z jego wypowiedzi można wnioskować, że nie chodzi o zakup „z półki", lecz o wykorzystanie lokalnych kompetencji przemysłowych podczas produkcji i bieżącej obsługi tego systemu uzbrojenia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas