Uzyskanie IOC oznacza, że wszystkie elementy składowe grupy zostały z powodzeniem zintegrowane oraz przetestowane. Mowa tutaj tak o komponencie lotniczym grupy z z samolotami wielozadaniowymi skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II. Jak i również o systemach obserwacji technicznej, czy uzbrojeniu przeciwokrętowym.

Czytaj także: Pierwsza grupa lot­ni­skow­cowa Royal Navy wyszła w morze

Kolejnym wyznacznikiem powodzenia na tym etapie działania CSG jest możliwość prowadzenia operacji przeciw okrętom podwodnym przez fregaty i niszczyciele eskorty lotniskowca, a także samoloty i wiropłaty. W tym śmigłowce Leonardo AW101 Merlin, bazujące na lotniskowcu.

Minister obrony Wielkiej Brytanii Jeremy Quin stwierdził.

– To niezwykle ważny kamień milowy dla HMS Queen Elizabeth, Royal Navy i całego państwa. To osiągnięcie jest świadectwem determinacji naszego personelu wojskowego i przemysłowego, który dostarczył ten pierwszorzędny potencjał militarny. Potencjał, którym dysponuje tylko garstka państw. Życzę CSG ‘całej naprzód’ przed ich pierwszym rejsem operacyjnym w tym roku – mówił.

Pierwsza lotniskowcowa grupa uderzeniowa Royal Navy

Jest to pierwsza lotniskowcowa grupa uderzeniowa Royal Navy. Jej rdzeniem jest HMS Queen Elizabeth, prototyp pary nowych brytyjskich lotniskowców, który wszedł do służby w grudniu 2017 r. Na pokładzie ma 15 samolotów F-35B i 11 śmigłowców.

Królewska Marynarka Wojenna wydzieliła do niej ponadto:

  • niszczyciele przeciwlotnicze HMS Diamond (D34) i HMS Defender (D36, obydwa typu 45),
  • fregaty do zwalczania okrętów podwodnych HMS Northumberland (F238) i HMS Kent (f78, obydwa typu 23),
  • dwa okręty Królewskiej Floty Pomocniczej ‒ zbiornikowiec RFA Tideforce (A139) i zaopatrzeniowiec RFA Fort Victoria (A387).

Czytaj także: Książę Walii wcielony do brytyjskiej floty

Grupą dowodzi komodor Steve Moorhouse. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona cennego okrętu lotniczego przed atakami potencjalnego przeciwnika, lecz również udział w ewentualnych misjach wspierających. W tym nadzoru bezpieczeństwa morskiego i humanitarnych.

"Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth. Fot./Crown Copyright/Royal Navy."

Grupa uderzeniowa lotniskowca (CSG) HMS Queen Elizabeth na Morzu Północnym. Fot./Crown Copyright/Royal Navy.

radar.rp.pl

Kamień milowy Royal Navy

Po sukcesie wspólnych ćwiczeń NATO „Joint Warrior”, rozegranych na Morzu Północnym jesienią ubiegłego roku, CSG osiągnęła zgodnie z harmonogramem kluczowy kamień milowy ‒ IOC. Wielonarodowa operacja w 2020 r. koncentrowała się na połączeniu wszystkich elementów CSG z siłami 13 sojuszników. W tym: Belgii, Kanady, Daniy, Francji, Niemiec, Łotwy, Niderlandów, Norwegią, Hiszpanii, Turcji, Japonii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Czytaj także: Banderę podniesie kolejny HMS Warspite

Podczas ćwiczeń „Joint Warrior”, na nowym lotniskowcu Royal Navy znalazło się najwięcej samolotów od 1983 r., a także najwięcej maszyn typu F-35B na morzu jednocześnie w ogóle. Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej CSG spodziewane jest do grudnia 2023 r.