Otwiera to nowy rozdział historii Królewskiej Marynarki Wojennej i jej kooperacji z sojusznikami z NATO.
Grupę wraz z lotniskowcem tworzy dziewięć okrętów, 15 samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35B Lightning II, 11 śmigłowców i około 3000 marynarzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niderlandów. W skład grupy wchodzą niszczyciele przeciwlotnicze HMS Diamond i HMS Defender (oba brytyjskiego typu 45), należący do US Navy niszczyciel rakietowy USS The Sullivans typu Arleigh Burke, jak też fregaty Royal Navy typu 23 do zwalczania okrętów podwodnych ‒ HMS Northumberland i HMS Kent oraz holenderska Evertsen.
Czytaj także: Plany modernizacji brytyjskich F-35B
Poza nimi zespół jest wspierany przez dwa okręty Królewskiej Floty Pomocniczej. Zbiornikowiec RFA Tideforce i zaopatrzeniowiec RFA Fort Victoria. W magazynach i zbiornikach transportują amunicję, paliwo, wodę, prowiant i części zamienne. Jest to największe i najsilniejsze zgrupowanie okrętowe pod europejskim przewodnictwem, jakie operowało w ostatnich dwóch dekadach.
Grupą dowodzi komodor Steve Moorhouse. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona cennego okrętu lotniczego przed atakami potencjalnego przeciwnika, lecz również udział w ewentualnych misjach wspierających, w tym nadzoru bezpieczeństwa morskiego i humanitarnych. Obecnie zespół operuje na Morzu Północnym w ramach największych corocznych ćwiczeń NATO ‒ „Joint Warrior”.