Maszyny, które dotąd stacjonowały w bazie lotniczej Hill w Utah, należały do 388. i 419. Skrzydła Myśliwskiego. Teraz utworzono z nich 4. Ekspedycyjny Dywizjon Myśliwski. Jest to pierwsze przebazowanie F-35A Lighting II należących do USAF na Bliski Wschód. Dotychczas na tym teatrze operacyjnym działały maszyny tego typu należące do US Marine Corps i Sił Obronnych Izraela. Samoloty podczas przelotu ze Stanów Zjednoczonych wspierały powietrzne tankowce, wykonały także międzylądowanie w Hiszpanii.

Czytaj także: Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Dotychczas samoloty F-35A USAF przebazowano na kilkanaście dni do baz w Europie i na Dalekim Wschodzie. Obydwie takie misje zrealizowano w 2017 r. Obecna może zakończyć się debiutem bojowym myśliwców amerykańskich sił powietrznych. Na obszarze Iraku i Syrii cały trwają walki z fundamentalistami islamskimi, w których biorą udział także Amerykanie.

Samoloty F-35 mają już na swoim koncie udział w misjach bojowych. Realizowały je późnym latem i jesienią 2018 r. maszyny F-35B US Marine Corps, w czasie tury operacyjnej na pokładzie desantowca USS Essex. Wykonywały wówczas uderzenia na cele naziemne w Afganistanie, Syrii i Iraku.

Czytaj także: Japońskie F-35 gotowe do akcji

Dotąd F-35B USMC wylatały około 1200 godzin w warunkach bojowych.

Nieoficjalne doniesienia mówią także o lotach bojowych, które miały wykonać w ostatnich miesiącach także izraelskie F-35I Adir.