Francusko-saudyjski sojusz stoczniowy

Naval Group i kontrolowany przez skarb państwa Arabii Saudyjskiej holding zbrojeniowy Saudi Arabian Military Industries (SAMI) stworzy specjalną spółkę, która będzie budować okręty dla saudyjskiej floty.

Publikacja: 20.02.2019 16:39

Porozumienie pomiędzy SAMI i Naval Group podpisali Andreas Schwer z ramienia SAMI (po lewej) i Herve

Porozumienie pomiędzy SAMI i Naval Group podpisali Andreas Schwer z ramienia SAMI (po lewej) i Herve Guillou ze strony francuskiego koncernu (po prawej). Fot./SAMI.

Foto: Porozumienie pomiędzy SAMI i Naval Group podpisali Andreas Schwer z ramienia SAMI (po lewej) i Herve Guillou ze strony francuskiego koncernu (po prawej). Fot./SAMI.

To młody podmiot, który powstał w 2017 r. Celem jej działania jest zabezpieczenie dostaw uzbrojenia i sprzętu dla saudyjskich sił zbrojnych. SAMI ma zajmować się także eksportem produktów specjalnych do państw sojuszniczych.

Arabia Saudyjska ma bardzo słabo rozwinięty przemysł zbrojeniowy, choćby w porównaniu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, stąd chętnie nawiązuje współprace z globalnymi graczami, stawiając przy tym na transfer technologii i rozbudowę własnych kompetencji. Saudyjczycy działają w tej sferze bardzo sprawnie, ponieważ rządowa strategia rozwoju kraju zakłada, że do 2030 r. Arabia Saudyjska będzie lokować 50 proc. wydatków na uzbrojenie i sprzęt wojskowy w lokalnych firmach. Dzisiaj to jedynie ok. 2 proc.

Podpisanie umowy w sprawie utworzenia francusko-saudyjskiej spółki-joint venture zostało ogłoszone w poniedziałek 18 lutego, podczas międzynarodowego salonu przemysłu obronnego IDEX 2019 w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi. Agencja informacyjna Reuters podała w swej depeszy, że dokument mówi o wspólnej budowie fregat i korwet, ale według mediów biznesowych w grę wchodzi także budowa okrętów podwodnych. W samej spółce większościowy, bo 51 proc. pakiet akcji będzie miała saudyjska firma SAMI. Dla francuskiego koncernu to ważny krok biznesowy i szansa na wzrost obrotów ze sprzedaży: w 2017 r. zamówienia bliskowschodnie stanowiły 35 proc. w globalnych przychodów Naval Group.

Na razie dokładnie nie wiadomo, jakie okręty chcą pozyskać Saudyjczycy, jednak oferta francuskiego giganta w tym zakresie jest bogata. Podczas salonu w Abu Zabi Naval Group promował m.in. korwety wielozadaniowe typu Gowind (kilka dni temu rozpoczęto realizację kontraktu na budowę czterech takich okrętów dla MW Argentyny; a w listopadzie ub.r. dwa takie okręty, z opcją na kolejne dwie jednostki, zamówiły Zjednoczone Emiraty Arabskie) i „elektroniczną” wielozadaniową fregatą typu Belharra. Ta ostatnia, to nowy projekt francuskiego przemysłu stoczniowego. Francuzi dla własnej marynarki zamówili w 2015 r. pięć takich jednostek, określanych jako Frégates de taille intermédiaire. Ich budowa ma kosztować 3,8 mld euro, a pierwszy okręt tego typu powinien wejść do eksploatacji w 2024 r. Na salonie IDEX 2019 francuski koncern zaprezentował też wizję okrętu podwodnego przyszłości SMX 31.

W przypadku Arabii Saudyjskiej model prowadzenia biznesu zbrojeniowego, polegający na tworzeniu spółek typu joint venture, nie jest rozwiązaniem nowym. W kwietniu ubiegłego roku SAMI zawiązała analogiczną spółkę z hiszpańskim koncernem morskim Navantia (SAMI Navantia Naval Industries – SNNI). Wcześniej Arabia Saudyjska podpisała z Hiszpanami kontrakt na dostawę pięciu korwet typu Avante 2200 za 2,2 mld dol. Budowa pierwszego okrętu ruszyła w styczniu w stoczni w San Fernando nad Zatoką Kadyksu.

Niedawno SAMI informowała również o powołaniu dwóch innych spółek joint venture: z francuskim koncernem Thales i belgijską firmą CMI Defense.

Sama francusko-saudyjska współpraca stoczniowa ma już dość długą tradycję. Obecnie w siłach morskich Arabii Saudyjskiej eksploatowanych jest siedem fregat francuskiej budowy: trzy typu Al Medinah (Sawari) z lat. 80. i cztery typu Al Riyadh (F3000S Sawari II) z początku XXI wieku.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego