Rakietowy koncern wprowadzi udoskonalenia w swoim systemie obrony powietrznej w ramach wartego 314 mln dol. zlecenia na prace inżynieryjne przyznanego przez armię USA.
Uruchomione 30 stycznia przedsięwzięcia modernizacyjne finansuje 17 państw. Obecnych oraz przyszłych użytkowników przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu. Łączna pula środków przeznaczonych na unowocześnianie w najbliższych latach systemu Patriot wynosi ponad 2,3 mld dol.
Czytaj także: System dowodzenia Wisłą gotowy do egzaminu w Pentagonie
– Prowadzone przez nas prace modernizacyjne zapewnią, że system Patriot będzie wyprzedzał coraz liczniejsze i coraz bardziej zaawansowane zagrożenia. System będzie w gotowości zawsze wtedy, gdy pojawi się potrzeba – mówi Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon Integrated Defense Systems.

– Grupa siedemnastu państw-partnerów systemu Patriot wspólnie ponosi koszty i czerpie korzyści z kolejnych inwestycji – dodaje wiceprezes Laliberty.
Miliony na lepsze rozpoznanie i większą niezawodność
W ramach tegorocznego zamówienia specjaliści Raytheon opracują i wprowadzą nowocześniejsze metody wyszukiwania, wykrywania, rozróżniania, atakowania i zwalczania szerokiej gamy celów. W tym taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i samolotów wojskowych, uwzględniając najnowsze i najbardziej aktualne zagrożenia.
Czytaj także: Na Radarze TV: Offset podpisany. Wisła oraz bliżej
Sposobem na zwiększenie możliwości bojowych Patriot ma być m.in. zastosowanie interfejsu Warfighter Machine Interface. Umożliwia on operatorom wyrzutni całościowy ogląd pola walki z wykorzystaniem grafiki 3D, czytelnych stron prezentujących aktualną sytuację oraz funkcji wyszukiwania.

Raytheon ma także, w ramach zlecenia US Army, zwiększyć odporność systemu Patriot na zmieniające się cyber-zagrożenia. Znaczące nakłady przeznaczone zostaną na poprawę jakości i zwłaszcza niezawodności istniejących rozwiązań. To ważne, by jeszcze bardziej podnieść gotowość bojową broni i konsekwentnie ograniczać koszty jej eksploatacji w całym cyklu życia.
Specjalny pakiet modernizacyjny obejmie wymianę przestarzałych podzespołów łączności zestawów Patriot. To pozwoli na jego sprawne działanie do momentu uruchomienia nowego systemu dowodzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej amerykańskiej armii.
97 lat w militarnej służbie
Jak wyjaśnił producent, w ramach uruchomionego właśnie zamówienia, Raytheon zapewni kompleksowe usługi inżynieryjne. Obejmą m.in. rozwój systemów, oprogramowania i sprzętu, usługi integracyjne i testowe, zarządzanie konfiguracją oraz wsparcie logistyczne.
Czytaj także: Wisła: Most do współpracy
Global Patriot Solutions (Globalne Rozwiązania Patriot) firmy Raytheon to dziś jeden z najważniejszych, sprawdzonych w boju taktycznych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych na świecie. System zbudowano do zwalczania wrogich samolotów, taktycznych rakiet balistycznych, pocisków manewrujących i bezzałogowych statków powietrznych przeciwnika.
Grono państw, które wybrały system Patriot do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej swego terytorium, liczy 17 państw. Są to obecnie: Stany Zjednoczone, Holandia, Niemcy, Japonia, Izrael, Królestwo Arabii Saudyjskiej, Kuwejt, Tajwan, Grecja, Hiszpania, Republika Korei, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Rumunia, Polska, Szwecja, Królestwo Bahrajnu.
Czytaj także: John Baird: Polskie firmy eksporterem systemu Patriot
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.