Porozumienie spółka podpisała z Raytheon Missiles & Defense , producentem systemów antyrakietowych Patriot.
Zgodnie z umową WZŁ-1, spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i wchodząca w skład konsorcjum PGZ-Wisła, wyposaży wnętrza kontenerów w sprzęt do obsługi technicznej systemu Patriot, przeprowadzi integrację kluczowych komponentów, a także testy końcowe i finalną weryfikację urządzeń zamawianych od krajowych poddostawców.
Kontenerowy łańcuch od Gdyni po Śląsk
Specjaliści z Zegrza będą odpowiadać m.in. z budowę i jakość centrum serwisowania akumulatorów, zajmą się organizacją obsługi średniego poziomu w tym zapewnieniem dostaw tzw. małych części zamiennych.
WZŁ-1 w procesie budowy systemu technicznego wsparcia polskich zestawów Patriot będzie ściśle współpracować z gdyńskim OBR Centrum Techniki Morskiej. Ośrodek zaprojektuje wyposażenie wnętrza kontenerów.
Ponadto WZŁ-1 ma współdziałać z innymi polskimi partnerami przemysłowymi wybranymi przez koncern Raytheon, którzy dostarczą same kontenery na osprzęt do obsługi technicznej wyrzutni Patriot. Będzie to zadanie Agregatów Pex Pool Plus z Dębicy oraz spółki Demarko, które produkuje oraz naczepy.
Tysiące fachowców już zatrudnianych przy „Wiśle”
– WZŁ-1 i nasi pozostali polscy partnerzy przemysłowi są cennymi członkami zespołu Patriot i znacząco przyczynili się do postępu prac, dzięki czemu pierwsza faza programu „Wisła” jest realizowana zgodnie z harmonogramem – chwali kooperantów Shawn Rantas, dyrektor ds. polskiego programu Patriot w Raytheon Missiles & Defense.
– Chcemy budować partnerskie relacje z kolejnymi polskimi firmami, aby tworzyć dalsze okazje do współpracy ekonomicznej, opierające się na lokalnej specjalistycznej wiedzy i technologii – zapewnia dyr. Rantas.
WZŁ-1 jest jednym z dziewięciu polskich partnerów-dostawców, którzy już aktywnie uczestniczą w realizacji zawartych z Raytheon Missiles & Defense kontraktów na obsługę techniczną i produkcję elementów systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu „Wisła”.
Według wyliczeń Raytheon Missiles & Defense rakietowego działu Raytheon Technologies, amerykański koncern zbrojeniowy już obecnie daje pracę ok. 8 tys. pracowników z polskich spółek włączonych w realizację programu „Wisła”.