To duży sukces spółki, która w Dębicy rozwinęła produkcję generatorów prądu, strażackich motopomp i całej gamy specjalistycznych kontenerów. W tym do zastosowań wojskowych

Podkarpackie kontenery dla „Wisły”

Na rynku wojskowych zamówień podkarpackie Agregaty nie są nowicjuszem. Ich kontenery i polowe generatory prądotwórcze są obecne w polskiej armii. W wielu przypadkach sprzęt został sprawdzony w warunkach bojowych m.in. na zagranicznych misjach. Firma ma też niezbędne certyfikaty i uprawnienia, by dostarczać swoje produkty militarnym klientom zagranicznym. Także  sojusznikom z innych państw NATO.

Agregaty z Dębicy, aby stać się elementem łańcucha dostaw Raytheona, musiały spełnić wysokie wymagania stawiane poddostawcom amerykańskiego koncernu. Raytheon wziął w Polsce pod lupę kilka firm o podobnym profilu. Następnie, właśnie w spółce w Dębicy, przeprowadził drobiazgowy  ponad roczny audyt.

– To zresztą standard w relacjach z amerykańskim partnerem. Trzeba dowieść, że oferowany sprzęt jest niezawodny i dobrej jakości. Trzeba także wykazać, że może współdziałać w ramach złożonych struktur wsparcia wyrzutni Patriot – mówi Janusz Kania, prezes podkarpackich Agregatów.

Czekanie na offsetowy rozkład jazdy

Dostawy dębickich urządzeń są elementem uzgodnionego z koncernem Raytheon programu angażowania polskich firm w produkcję uzbrojenia kupowanego dla programu Wisła.

Rakietowy koncern odpowiada z integracje zamówionych zestawów Patriot zmówionych w procedurze Foreign Military Sales.

Raytheon, choć nie podpisał jeszcze z polskimi władzami umowy offsetowej (negocjacje wciąż trwają), sukcesywnie ujawnia kolejne wycinkowe projekty współpracy technologicznej z polskimi spółkami  w tym zlecenia produkcyjne dla krajowych firm włączonych w roli  podwykonawców do programu „Wisła”.

Przybywa przemysłowych partnerów

Do najważniejszych przedsięwzięć, absorbujących potencjał polskich kooperantów, należą potwierdzone stosownymi umowami zamówienia na wykonania w Hucie Stalowa Wola wszystkich 16 wyrzutni dla zestawów Patriot przewidzianych w ramach I fazy programu „Wisła”.

Innym przykładem jest przygotowanie specjalistów Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia do wykonywania w przyszłości prac certyfikacyjnych związanych z wyrzutniami Patriot.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Także Wojskowe Zakłady Elektroniczne z podwarszawskiej Zielonki, w ramach umowy o polsko amerykańskiej kooperacji, wyprodukują i zintegrują elementy wyrzutni. Mowa o modułach elektroniko DLTM (ang. Data Link Terminal Module) dla systemu „Wisła”.

Inny ważny komponent wyrzutni, mechanizm rozruchowy M903, powstanie w Zakładach Mechanicznych Tarnów.

Kolejna spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, stołeczny PIT-Radwar, już produkuje (na rzecz w wszystkich obecnych użytkowników zestawów Patriot anteny systemu identyfikacji IFF („swój – obcy”).

W grupie partnerów koncernu Raytheon jest także bydgoski prywatny Teldat. Firma była jednym z pierwszych polskich poddostawców Raytheona. Najpierw starannie przygotowywała się do tej roli, a   obecnie dostarcza routery niezbędne do komunikacji i wymiany danych między modułami systemu Patriot do USA i wszystkim użytkownikom antyrakietowej broni zainteresowanych modernizacją swoich zestawów.