Donald Tusk: Dotychczasowe kontrakty zbrojeniowe zostaną zrealizowane

W kwestii potężnych w ostatnich latach wydatków na obronę narodową premier Donald Tusk nie pozostawił żadnych wątpliwości. Armia będzie konsekwentnie wyposażana w nowoczesny sprzęt, a wszystkie dotychczasowe kontrakty zbrojeniowe zostaną zrealizowane – zapewnił premier.

Publikacja: 12.12.2023 14:15

Polski Krab w akcji

Polski Krab w akcji

Foto: AFP

Tusk podkreślił, że ma świadomość iż w obecnej sytuacji międzynarodowej i przy tak poważnych zagrożeniach zadbanie o bezpieczeństwo kraju to priorytet.

- Będziemy wzmacniać sojuszniczą współpracę wojskową w regionie ale powinniśmy mieć też świadomość, że musimy samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo militarne naszego kraju – podkreślił.

Tusk podkreślił, że to nie przypadek iż nadzór nad Siłami Zbrojnymi powierza młodemu, ale „pełnowymiarowemu i doświadczonemu politykowi” - jak przyszły pierwszy wicepremier Władysław Kosiniak Kamysz. To on weźmie odpowiedzialność w rządzie za „konsekwentne wyposażanie polskiej armii” i doprowadzenie do stanu, że Polska będzie „dobrze, nowocześnie uzbrojona”.

Tak jednoznacznym, bezwarunkowym poparciem dla obecnego, forsownego procesu modernizacji wojska który tylko w tym roku pochłonął ok. 140 mld zł, osiągając nie notowany po historycznym ustrojowym przełomie historii wskaźnik 4 proc PKB Donald Tusk zaskoczył analityków i wytrącił argumenty swoim krytykom z obozu dobrej zmiany, na czele z byłym ministrem Mariuszem Błaszczakiem.

Na koniec wypowiedzi dotyczącej obronności premier zastrzegł jednak, że „ma nadzieję w tych licznych transakcjach na wojskowe uzbrojenie i sprzęt nie ma przypadków korupcji” .

Eksperci doradzają audyt

- Audyt i krytyczna ocena efektów zakupowej gorączki przy modernizowaniu armii w ostatnich latach rządów PiS będą w resorcie obrony narodowej nieuchronne – ocenia Janusz Zemke b. wieloletni szef sejmowej komisji obrony i wiceminister ds. zakupów w rządzie Leszka Millera, eurodeputowany kilku kadencji.

Czytaj więcej

Koreańska broń zderzyła się z polskimi krabami

- Po przeglądzie i weryfikacji zapewne przyjdzie czas na porządkowanie i ew. korygowanie konkretnych inwestycyjnych decyzji. Dlatego dobrze, że przyszły szef MON będzie miał mocną polityczną pozycję. Stanowisko pierwszego wicepremiera dla Władysława Kosiniaka Kamysza na to wskazuje – dodaje wiceszef MON.

Zbrojeniowe priorytety

Zdaniem b. wiceministra Zemke w gąszczu zakupów i licznych transakcji zbrojeniowych obecnej władzy trudno się zorientować co jest priorytetem dla inwestycyjnych wyborów i strategicznych decyzji modernizacyjnych. - Z mojego punktu widzenia wciąż najważniejsza jest budowa kompleksowej obrony przeciwlotniczej, kontroli przestrzeni powietrznej i niezawodnego systemu rozpoznania.

Czytaj więcej

Janusz Zemke, były wiceszef MON: Finansowanie polskich zbrojeń tonie w gęstej mgle

Dwa głośne incydenty z pociskami które wleciały ze Wschodu na polskie terytorium – jeden z tragicznym skutkiem - dowodzą, że nadal brakuje nam skutecznego rozpoznania powietrznych intruzów przelatujących na małej wysokości – ocenia Zemke. Nawet w najbogatszych armiach dysponujących doskonałymi technologiami do monitorowania przestrzeni powietrznej używa się aerostatów - ekonomicznych w eksploatacji, wyposażonych w precyzyjne i dalekosiężne elektroniczne sensory. Dlaczego nie zastosować ich w Polsce - pyta analityk. Wojna w Ukrainie i wzrost znaczenia broni bezzałogowej w batalii za naszą wschodnią granicą powinny zmusić naszą armię także do pilnego stworzenia skutecznej, zintegrowanej obrony antydronowej - radzi Zemke.

Oręż pancerny i Homary pod lupę

Janusz Zemke sugeruje by szczególnie krytycznej ocenie, przyszli resortowi decydenci poddali ostatnie zakupy w dziedzinie broni pancernej. Zafundowanie wojskom lądowym 3 a nawet 4 typów czołgów, dwóch modeli Abramsów, koreańskich czołgów podstawowych K2 czy utrzymywanych w służbie Leopardów - rodzi już na starcie wielkie problemy logistyczne czyli kłopoty z utrzymaniem całego nadmiernie rozbudowanego miksu sprzętu pancernego w sprawności – mówi b. wiceminister.

Z pewnością należałoby się zastanowić czy na pewno potrzebujemy aż 800 wyrzutni rakietowych HIMARS ( w tym ich koreańskich odpowiedników Chunmoo). To kosztowna broń z bardzo drogą amunicją a zamówiliśmy więcej zestawów dalekosiężnego rakietowego uzbrojenia ziemia- ziemia niż docelowo ma posiadać US Army. Nie tylko horrendalne ceny rakietowej broni są w przypadku polskich wydatków istotne. Barierą o wiele trudniejszą do pokonania może okazać się pozyskanie specjalistów do obsługi zaawansowanego uzbrojenia.

Bez wątpienia największym problemem będzie przygotowanie w ekspresowym tempie setek, nawet tysięcy pilotów i speców od serwisu i technicznej obsługi dla Sił Powietrznych i Wojsk Aeromobilnych. - Z moich szacunków wynika, że z myślą o skompletowaniu przyszłych załóg prawie 100 nowych śmigłowców uderzeniowych Apache i kilkudziesięciu innych zakontraktowanych wiropłatów bojowego wsparcia m.in. AW149, czy AW101 a do tego supermyśliwców piątej generacji F-35 i dokupionych ostatnio koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50 powinniśmy już dawno przebudować system szkolenia. - W mojej ocenie niezbędne jest przynajmniej potrojenie wydajności systemu kształcenia lotników czy mechaników, a raczej nie jesteśmy do tego przygotowani. Zresztą nie pozwala na to szczupła baza: lotnisko w Dęblinie i pod Radomiem są za ciasne by szkoły pilotażu mogły znacząco rozwinąć skrzydła.

Tusk podkreślił, że ma świadomość iż w obecnej sytuacji międzynarodowej i przy tak poważnych zagrożeniach zadbanie o bezpieczeństwo kraju to priorytet.

- Będziemy wzmacniać sojuszniczą współpracę wojskową w regionie ale powinniśmy mieć też świadomość, że musimy samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo militarne naszego kraju – podkreślił.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami