Donald Tusk: Dotychczasowe kontrakty zbrojeniowe zostaną zrealizowane

W kwestii potężnych w ostatnich latach wydatków na obronę narodową premier Donald Tusk nie pozostawił żadnych wątpliwości. Armia będzie konsekwentnie wyposażana w nowoczesny sprzęt, a wszystkie dotychczasowe kontrakty zbrojeniowe zostaną zrealizowane – zapewnił premier.

Publikacja: 12.12.2023 14:15

Polski Krab w akcji

Polski Krab w akcji

Foto: AFP

Tusk podkreślił, że ma świadomość iż w obecnej sytuacji międzynarodowej i przy tak poważnych zagrożeniach zadbanie o bezpieczeństwo kraju to priorytet.

- Będziemy wzmacniać sojuszniczą współpracę wojskową w regionie ale powinniśmy mieć też świadomość, że musimy samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo militarne naszego kraju – podkreślił.

Tusk podkreślił, że to nie przypadek iż nadzór nad Siłami Zbrojnymi powierza młodemu, ale „pełnowymiarowemu i doświadczonemu politykowi” - jak przyszły pierwszy wicepremier Władysław Kosiniak Kamysz. To on weźmie odpowiedzialność w rządzie za „konsekwentne wyposażanie polskiej armii” i doprowadzenie do stanu, że Polska będzie „dobrze, nowocześnie uzbrojona”.

Tak jednoznacznym, bezwarunkowym poparciem dla obecnego, forsownego procesu modernizacji wojska który tylko w tym roku pochłonął ok. 140 mld zł, osiągając nie notowany po historycznym ustrojowym przełomie historii wskaźnik 4 proc PKB Donald Tusk zaskoczył analityków i wytrącił argumenty swoim krytykom z obozu dobrej zmiany, na czele z byłym ministrem Mariuszem Błaszczakiem.

Na koniec wypowiedzi dotyczącej obronności premier zastrzegł jednak, że „ma nadzieję w tych licznych transakcjach na wojskowe uzbrojenie i sprzęt nie ma przypadków korupcji” .

Eksperci doradzają audyt

- Audyt i krytyczna ocena efektów zakupowej gorączki przy modernizowaniu armii w ostatnich latach rządów PiS będą w resorcie obrony narodowej nieuchronne – ocenia Janusz Zemke b. wieloletni szef sejmowej komisji obrony i wiceminister ds. zakupów w rządzie Leszka Millera, eurodeputowany kilku kadencji.

Czytaj więcej

Koreańska broń zderzyła się z polskimi krabami

- Po przeglądzie i weryfikacji zapewne przyjdzie czas na porządkowanie i ew. korygowanie konkretnych inwestycyjnych decyzji. Dlatego dobrze, że przyszły szef MON będzie miał mocną polityczną pozycję. Stanowisko pierwszego wicepremiera dla Władysława Kosiniaka Kamysza na to wskazuje – dodaje wiceszef MON.

Zbrojeniowe priorytety

Zdaniem b. wiceministra Zemke w gąszczu zakupów i licznych transakcji zbrojeniowych obecnej władzy trudno się zorientować co jest priorytetem dla inwestycyjnych wyborów i strategicznych decyzji modernizacyjnych. - Z mojego punktu widzenia wciąż najważniejsza jest budowa kompleksowej obrony przeciwlotniczej, kontroli przestrzeni powietrznej i niezawodnego systemu rozpoznania.

Czytaj więcej

Janusz Zemke, były wiceszef MON: Finansowanie polskich zbrojeń tonie w gęstej mgle

Dwa głośne incydenty z pociskami które wleciały ze Wschodu na polskie terytorium – jeden z tragicznym skutkiem - dowodzą, że nadal brakuje nam skutecznego rozpoznania powietrznych intruzów przelatujących na małej wysokości – ocenia Zemke. Nawet w najbogatszych armiach dysponujących doskonałymi technologiami do monitorowania przestrzeni powietrznej używa się aerostatów - ekonomicznych w eksploatacji, wyposażonych w precyzyjne i dalekosiężne elektroniczne sensory. Dlaczego nie zastosować ich w Polsce - pyta analityk. Wojna w Ukrainie i wzrost znaczenia broni bezzałogowej w batalii za naszą wschodnią granicą powinny zmusić naszą armię także do pilnego stworzenia skutecznej, zintegrowanej obrony antydronowej - radzi Zemke.

Oręż pancerny i Homary pod lupę

Janusz Zemke sugeruje by szczególnie krytycznej ocenie, przyszli resortowi decydenci poddali ostatnie zakupy w dziedzinie broni pancernej. Zafundowanie wojskom lądowym 3 a nawet 4 typów czołgów, dwóch modeli Abramsów, koreańskich czołgów podstawowych K2 czy utrzymywanych w służbie Leopardów - rodzi już na starcie wielkie problemy logistyczne czyli kłopoty z utrzymaniem całego nadmiernie rozbudowanego miksu sprzętu pancernego w sprawności – mówi b. wiceminister.

Z pewnością należałoby się zastanowić czy na pewno potrzebujemy aż 800 wyrzutni rakietowych HIMARS ( w tym ich koreańskich odpowiedników Chunmoo). To kosztowna broń z bardzo drogą amunicją a zamówiliśmy więcej zestawów dalekosiężnego rakietowego uzbrojenia ziemia- ziemia niż docelowo ma posiadać US Army. Nie tylko horrendalne ceny rakietowej broni są w przypadku polskich wydatków istotne. Barierą o wiele trudniejszą do pokonania może okazać się pozyskanie specjalistów do obsługi zaawansowanego uzbrojenia.

Bez wątpienia największym problemem będzie przygotowanie w ekspresowym tempie setek, nawet tysięcy pilotów i speców od serwisu i technicznej obsługi dla Sił Powietrznych i Wojsk Aeromobilnych. - Z moich szacunków wynika, że z myślą o skompletowaniu przyszłych załóg prawie 100 nowych śmigłowców uderzeniowych Apache i kilkudziesięciu innych zakontraktowanych wiropłatów bojowego wsparcia m.in. AW149, czy AW101 a do tego supermyśliwców piątej generacji F-35 i dokupionych ostatnio koreańskich lekkich samolotów bojowych FA-50 powinniśmy już dawno przebudować system szkolenia. - W mojej ocenie niezbędne jest przynajmniej potrojenie wydajności systemu kształcenia lotników czy mechaników, a raczej nie jesteśmy do tego przygotowani. Zresztą nie pozwala na to szczupła baza: lotnisko w Dęblinie i pod Radomiem są za ciasne by szkoły pilotażu mogły znacząco rozwinąć skrzydła.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku