Morska tarcza w rozbudowie. Powstaną dwie nowe Morskie Jednostki Rakietowe

Podczas pierwszego dnia MSPO zawarto w Kielcach umowy na dostawy kilkuset rakiet NSM norweskiego Kongsberga i niezbędnego sprzętu wchodzącego w skład kolejnych dwóch Morskich Jednostek Rakietowych.

Publikacja: 05.09.2023 16:17

Odpalenie pocisku NSM z wyrzutni MLV Morskiej Jednostki Rakietowej podczas strzelań w czerwcu 2016 r

Odpalenie pocisku NSM z wyrzutni MLV Morskiej Jednostki Rakietowej podczas strzelań w czerwcu 2016 r.

Foto: Marynarka Wojenna

Podpisana umowa przewiduje uzbrojenie wyrzutni w nowych MJR w najnowsze wersje pocisków Naval Strike Missile Block 1A. MON określa ich liczbę na „kilkaset sztuk".

Zakontraktowane dla Sił Zbrojnych RP dwie kolejne Morskie Jednostki Rakietowe będą mieć wyposażenie zapewniające porównywalne zdolności bojowe co funkcjonująca już od prawie dekady morska jednostka rakietowa pod Lęborkiem. Wartością dodaną stanowić będą najnowsze obecnie, dostępne na rynku wyposażenie w topowe wersje sprzętu i oprogramowania. Producent, norweski Kongsberg, zapewni pakiet wsparcia szkoleniowego i technicznego łącznie z niezbędnymi do treningu rakietowego symulatorami.

Za znaczącą część dostaw w ramach realizowanego kontraktu odpowiedzialne będą polskie podmioty, w szczególności PIT – RADWAR (dostarczy pojazdy dowodzenia, łączności a także warsztatowe) oraz firma Jelcz produkująca podwozia dla całego systemu. Dodatkowo w ramach obecnego kontraktu, firma Kongsberg rozwinie technologiczne zdolności Centrum Serwisowania Rakiet NSM na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce.

Niewykrywalne rakiety

Najważniejszym elementem wzmocnionej przeciwokrętowej tarczy są oczywiście dalekosiężne pociski rakietowe NSM Block 1A, precyzyjna broń uderzeniowa do zwalczania celów nawodnych ale także ważnych instalacji lądowych przeciwnika z odległości większej niż 135 mil morskich (250 km). W najnowszej wersji pocisku udało się jeszcze zwiększyć zdolności systemu wykrywania i przechwytywania celów na wodach otwartych i wodach przybrzeżnych w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze roku.

Odpalenie pocisku kierowanego NSM z pokładu okrętu.

Odpalenie pocisku kierowanego NSM z pokładu okrętu.

Kongsberg

NSM to ważąca 400 kilogramów i mierząca cztery metry rakieta manewrująca naprowadzana unikalną, pasywną głowicą wykorzystującą GPS i systemy podczerwieni. Dekadę temu pocisk był przełomową konstrukcją o cechach stealth na rynku i do dziś jest bronią niezwykle trudną do wykrycia i powstrzymania. System obserwacyjny głowicy zawiera bazę danych o okrętach, która pozwala identyfikować cele i eliminować zakłócenia. Kongsberg Defence&Aerospace informował że rakiety NSM jako oręż fregat i okrętów patrolowych zamawiają marynarki sojuszniczych krajów a Amerykanie (Lockheed Martin) wybrali ją dla swego myśliwca najnowszej generacji F-35.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego