Z opublikowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej informacji wynika, że w tym roku podczas MSPO możemy spodziewać się naprawdę wielkich kontraktów. Wiele z nich spodziewanych i zapowiadanych od dawna. Kilka zupełnie nowych i często mocno zaskakujących.

I tak największy i niewątpliwie najważniejszy będą umowy na pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli sześciu baterii systemu PATRIOT/IBCS kupowanych w ramach II fazy budowy tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu - Programu Wisła.

Kolejnym kontraktem, którego podpisanie również ma się odbyć podczas tegorocznego MSPO, jest umowa na Zautomatyzowane Stanowisko Dowodzenia Zenit/MP dedykowany dla zestawów Pilica+. Jest to druga z zapowiadanych umów na systemy przeciwlotnicze. W tym przypadku mówimy jednak o niższym pietrze, czyli o rodzimym systemie krótkiego i bliskiego zasięgu.

Trzeci z wymienionych przez MON kontraktów również skierowany jest to krajowego przemysłu obronnego. Tym razem chodzi o drony oraz planowaną umowę ramową na dostawy bezzałogowców FlyEye produkowanych przez spółkę WB Electronics, czyli sprzętu, który już dziś powszechnie używany jest w Wojsku Polskim i od lat zbiera doskonałe opinie.

Ostatnia z wymienionych umów to kontrakt, który wzbudza największe zainteresowania oraz zaskoczenie. Mowa tutaj o pozyskaniu sprzętu dla dwóch nowych Morskich Jednostek Rakietowych. To oznacza, że podczas tegorocznego MSPO możemy spodziewać się wielkiego kontraktu z firmą Kongrsberg. Producentem oraz dostawcą pocisków NSM, które już dzisiaj stanowią główny oręż MJR.