Polski przemysł obronny z umową na amunicję

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155. mm dla Sił Zbrojnych RP.

Publikacja: 01.06.2023 14:23

Polski przemysł obronny z umową na amunicję

Ile nowej amunicji dostanie Wojsko Polskie? Dokładna liczba nie jest znana, ale z przedstawionych informacji wynika, że będzie to ilość liczona w setkach tysięcy sztuk. Dostawy wystartują jeszcze w tym roku i potrwają do 2029.

Dodatkowo, w ramach podpisanego porozumienia, pozyskana zostanie amunicja 120 mm.

Umowa podpisana została ze polskimi spółkami przemysłu obronnego. W skład grupy wchodzi Polska Grupa Zbrojeniowa jako lider oraz Mesko, Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem”, Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” i Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma.

Podpisana to kolejny krok na drodze do amunicyjnego przyspieszenia, jakie od wielu tygodni zapowiada MON. Polski przemysł obronny lawinowo zwiększa wolumen produkcji i nie jest to dla nikogo zaskoczenie. Za wszystkim stoi wojna na Ukrainie oraz potrzeby ukraińskiej armii, dla które wsparcie płynie szerokim strumieniem z zachodu. Wystarczy tylko popatrzeć na ostatnio zatwierdzone pakiety pomocowe, w których gros stanowi właśnie amunicja, której dzienne zużycie liczone jest w dziesiątkach tysięcy sztuk.

Z tego powodu w Polsce wystartował rządowy wieloletni program „Narodowa Rezerwa Amunicyjna". Jego celem jest szybkie zapewnienie armii zwiększonych dostaw wielkokalibrowej amunicji artyleryjskiej. Niejawnymi planami rozbudowy fabryk środków bojowych zarządza niedawno powołany rządowy komitet sterujący. Na jego czele stoi premier Mateusz Morawiecki.

Program "Narodowa Rezerwa Amunicyjna" to otoczone ścisłą dyskrecją przedsięwzięcie łączące kwestie przemysłowe i bezpieczeństwa narodowego.

- Jego celem jest rozbudowa i dywersyfikacja narodowej bazy produkcyjnej amunicji wielokalibrowej oraz uzupełnienie jej rezerw, adekwatnie do zwiększonych potrzeb, związanych z rozbudową potencjału Sił Zbrojnych RP – stwierdza oficjalny komunikat.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego