Rakiety MBDA osłonią lotniska i bazy przed powietrznym atakiem

Europejski koncern rakietowy z ogromnym wartym ok. 8 mld zł mld kontraktem na wyrzutnie i pociski obrony powietrznej. MON właśnie zamówiło brytyjskie systemy CAMM które dozbroją 22 baterie obrony powietrznej Pilica+ przeznaczone do osłony wojskowych zgrupowań i lotnisk, a także stanowisk zestawów antybalistycznych Patriot.

Publikacja: 28.04.2023 19:50

MBDA

MBDA

Foto: CAMM

W sumie MBDA dostarczy Silom Powietrznym RP rakiety i wyrzutnie iLauncher o wartości 1,9 miliarda funtów uzupełniając w ten sposób obiektową obronę powietrzną kraju. Zdaniem ekspertów, dyskretnie, bez specjalnego rozgłosu MON zawarło jeden z największych w okresie obecnej forsownej modernizacji Sił Zbrojnych kontraktów na przeciwlotniczą broń precyzyjną największym programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu wśród europejskich członków NATO.

CAMM do Narwi

Zaprojektowana w Polskiej Grupie Zbrojeniowej Pilica+ połączy naprowadzane radarowo pociski krótkiego zasięgu CAMM produkcji MBDA z polskimi armatami kalibru 23 mm i pociskami rakietowymi bardzo krótkiego zasięgu Piorun naprowadzanymi na podczerwień, tworząc trzyskładnikowy system walki zarządzany przez polski system dowodzenia, dla którego cele wskażą krajowej produkcji stacje radiolokacyjne. Pilica+ będzie działać jako wewnętrzna, najniższa warstwa skutecznej, zintegrowanej polskiej obrony powietrznej, złożonej także z systemów wyższego szczebla – Wisła i Narew. MBDA wspiera także budowę tarczy Narew której budowę MON powierzyło rodzimej zbrojeniówce czyli Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

- Jesteśmy dumni, że Polska wybrała rakiety CAMM na oręż swojego warstwowego systemu obrony powietrznej. Nabierająca rozmachu współpraca polsko-brytyjska zapewni Polsce istotny wzrost zdolności obrony powietrznej i zbliży do siebie nasze przemysły zbrojeniowe, gwarantując suwerenność militarną i wspierając miejsca pracy w obu krajach - stwierdził w piątek Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK.

Unikalny zimny start

Samonaprowadzające się pociski CAMM są wyposażone w głowicę radiolokacyjną do wielokanałowego zwalczania celów powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych na dystansach do 25 km. Znacznie zwiększą one możliwości rażenia zaprojektowanych i produkowanych przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie zestawów Pilica+, zapewniając ochronę ważnym obiektom ruchomym oraz infrastrukturze krytycznej.

Zaprojektowana przez inżynierów MBDA rakieta CAMM zadebiutowała w służbie w 2018 r. w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory rodzina CAMM (w tym wersja CAMM-ER opracowana wspólnie z Włochami) szybko zyskuje kolejnych zagranicznych nabywców. CAMM/CAMM-ER są jedynymi zachodnimi pociskami przeciwlotniczymi, które wykorzystują bardzo efektywną metodę tzw. zimnego startu (z użyciem pneumatycznej katapulty), co utrudnia wykrycie położenia zestawu - na dodatek rakiety odpalane są z pionowych wyrzutni co zwiększa zdolność zwalczanie celów w pełnym zakresie 360 stopni. Ułatwia to także osiągnięcie krótszego czasu reakcji, co jest ważne np. przy zwalczaniu pocisków manewrujących lub poruszających się nisko nad wodą.

materiały prasowe

Startowi pocisków CAMM/CAMM-ER nie towarzyszy podmuch i ogień odprowadzanych z wyrzutni gazów wylotowych, przez co wyrzutnię można łatwo zamaskować i nie stwarza ona zagrożenia dla otoczenia i obsługi. Silnik rakietowy pocisków CAMM wykorzystuje tzw. paliwo małowrażliwe o najwyższym stopniu bezpieczeństwa w tej klasie broni.

Rakiety także dla „Mieczników"

Wojsko Polskie jest już użytkownikiem rakiet CAMM. Pierwszą baterię Polska otrzymała w 2022 roku w odpowiedzi na pilną potrzebę operacyjną o kryptonimie Mała Narew. Pierwsze zaprojektowane wspólnie przez MBDA i PGZ zestawy obrony przeciwlotniczej zostały dostarczone w 6 miesięcy od podpisania umowy.

Brytyjski system CAMM ma charakter wielokanałowy co oznacza ,ze jest w stanie namierzyć i zwalczać kilkanaście i więcej celów jednocześnie. Sama naprowadzana radarowo na cel rakieta CAMM o masie 99 kg może rozwinąć prędkość 3700 km/h i niszczyć myśliwce, bezzałogowe statki powietrzne, a nawet naprowadzane laserowo bomby precyzyjne.

Obecnie MBDA i PGZ kontynuują prace na rzecz uzgodnienia transferu technologii i produkcji w Polsce pocisków CAMM-ER wraz z wyrzutniami iLauncher, przeznaczonych dla programu obrony powietrznej średniego zasięgu Narew. Współpracują też w celu zaprojektowania nowych pocisków o dłuższym zasięgu (dzięki kontraktowi zawartemu w 2022 roku). MON planuje, że zestawy systemu CAMM będą stanowić precyzyjny oręż pokładowy przyszłych, budowanych w polskich stoczniach fregat wielozadaniowych powstających w ramach programu „Miecznik".

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego