O podpisaniu kontraktu z Agencją uzbrojenia MON 25 listopada poinformowała szwedzka firma Saab, główny wykonawca inwestycji.

Okręty wywiadu sygnałowego SIGINT ( Signal Intelligence) przeznaczone są do rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i szpiegowania łączności radiowej. Saab zaprojektuje i wyposaży przyszłe jednostki w specjalistyczną elektronikę zleci też budowę kadłubów okrętów w polskiej, gdańskiej grupie stoczniowej Remontowa Shipbuilding. Szwedzi zapewnią także wsparcie logistyczne eksploatowanym w przyszłości jednostkom rozpoznania.

Eksperci sugerują, że przyszłe szpiegowskie okręty typu „Delfin" dla sił morskich RP będą zbliżone konstrukcyjnie do zbudowanej w polskiej stoczni w ostatnich latach dla Szwedzkiej Marynarki jednostki radioelektronicznego rozpoznania „Artemis" , która wybudowana z opóźnieniem właśnie testowana jest na Bałtyku. W jej przypadku budowę kadłuba zlecono gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta" .

- Jesteśmy dumni że Saab został wybrany partnerem Sił Zbrojnych RP w dziedzinie systemów morskiego rozpoznania radioelektronicznego. Nasz wkład w rozbudowę zdolności obejmuje budowę zaawansowanych okrętów wyposażonych w światowej klasy sensory oraz w pełni zintegrowane systemy zadaniowe, w których Saab ma wieloletnie doświadczenie – powiedział w piątek Micael Johansson, prezydent i dyrektor generalny Saab.

Tekst zawartej w piątek umowy zawiera zapisy iż warunkiem ważności kontraktu jest spełnienie przez polską stronę określonych wymagań finansowych. Dopełnienie wszystkich zobowiązań wynikających kontraktu oczekiwane jest do końca 2022 r.