Dwa nowe typy bojowych wozów piechoty w Siłach Zbrojnych RP?

Ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w Ministerstwie Obrony Narodowej rozważana jest możliwość zakupu zagranicznego bojowego wozu piechoty „z półki".

Publikacja: 26.05.2022 14:26

BWP Borsuk

BWP Borsuk

Foto: HSW

Cytując ppłk. Płatka ‒ „przesłanką nie jest tylko kwestia [wdrożenia] cięższego, bardziej opancerzonego BWP, ale też pozyskanie obok BWP Borsuk zdolności pomostowej, ponieważ nawet deklarowane przez przemysł 100 egzemplarzy rocznie, to 10 lat wymiany generacyjnej sprzętu".

Oznacza to, że deklarowana skala produkcji NBPWP Borsuk, oceniana na 100÷120 szt. rocznie (zapewne nie od pierwszego roku produkcji seryjnej, która ma rozpocząć się w latach 2024-2025), nie zadowala wojskowych i kierownictwa resortu obrony. Tym samym uznano za celowy zakup pewnej liczby bojowych wozów piechoty „z półki", a więc wyprodukowanych za granicą i z zapewne nieznacznym poziomem polonizacji (z np. polskimi systemami łączności).

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego