Wojna w Ukrainie toruje drogę „Borsukowi"

To już pewne, armia otrzyma od HSW wcześniej niż planowano 4 przedseryjne bojowe wozy piechoty Borsuk.

Publikacja: 28.04.2022 17:01

BWP Borsuk

BWP Borsuk

Foto: HSW

Nowe wozy trafią w ramach tzw. eksploatacji nadzorowanej na poligony. Żołnierze mają sprawdzić ich możliwości bojowe, a dowódcy zbiorą doświadczenia do tworzenia nowej taktyki wykorzystania cyfrowej broni.

Zabiegi aby dostarczyć pancerny sprzęt nowej generacji zaprojektowany i wykonany przez rodzimy przemysł ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyszłym użytkownikom czyniono od dawna. Decyzję MON o zapaleniu zielonego światła dla produkcji partii uzbrojonych ale wciąż próbowanych „Borsuków" przyspieszyło bez wątpienia rosnące zagrożenie i wojna w Ukrainie. Bojowe wozy piechoty polskiej konstrukcji, są niecierpliwie oczekiwane w wojskach pancernych i zmechanizowanych bo powinny pilnie zastąpić archaiczne, bwp-1 rosyjskiej konstrukcji. Prezes PGZ Sebastian Chwałek w wypowiedziach dla prasy studzi nadmierne oczekiwania.

BWP Borsuk

BWP Borsuk

Foto: HSW

– Borsuk nadal zalicza końcowe próby przewidziane dla sprzętu który jest wynikiem pracy badawczo – rozwojowej. Jest szansa że w przyszłym roku mogłaby ruszyć seryjna produkcja pojazdu – dodaje.

Technologia i taktyka

Nie jest tajemnicą, że PGZ, Hucie Stalowa Wola i innym firmom zaangażowanym w budowę pierwszego polskiego bojowego wozu piechoty zależy na potwierdzeniu możliwości bojowych BWP Borsuk w środowisku najbardziej zbliżonym do realnego pola walki.

– Tylko w poligonowych warunkach można docenić zupełnie nowe możliwości broni która oznacza generacyjny przełom w wyposażeniu wojsk zmechanizowanych – twierdzi ekspert i konsultant wojskowy HSW. Ale na zwrotną informację jak sprzęt radzi sobie na pasie taktycznym, współdziałając z czołgami i transporterami w szyku bojowym – czekają też konstruktorzy, inżynierowie i programiści pokładowych komputerów Borsuka. Bojowe sprawdzenie sprzętu ma dostarczyć cennych informacji także dowódcom i sztabowcom. Nowe zdolności BWP z HSW wpłyną na pewno na korektę taktyki użycia nowoczesnego sprzętu.

Ukraińskie doświadczenia

Jerzy Reszczyński analityk broni artyleryjskiej i pancernej nie ma wątpliwości, wprowadzenie nowych bwp przystosowanych do czerpania i wykorzystywania danych i informacji taktycznych z sieci wymusi zmiany w zasadach walki pododdziałów zmechanizowanych.

– Na zmianę taktyki mają wpływ wszelkie nowe doświadczenia, na przykład te najświeższe - z użycia wozów bojowych w czasie krwawego konfliktu na Ukrainie – mówi ekspert.

Reszczyński który od początku śledzi losy „Borsuka" twierdzi, że całe lata świetlne dzielą nowy pojazd a zwłaszcza jego zautomatyzowane, przeniesione w epokę cyfrową systemy obserwacji , uzbrojenia i komunikacji od eksploatowanych wciąż w armii „bewupów" rosyjskiej konstrukcji – przestarzałych transporterów sprzed co najmniej 6 dekad.

BWP Borsuk

BWP Borsuk

Foto: HSW

– Przyszłym załogom nowych bojowych maszyn z pewnością bardziej przydadzą się umiejętności wyniesione z gier komputerowych niż nawyki utrwalane w starych transporterach pamiętających czasy Układu Warszawskiego – mówi Reszczyński. Prace nad nowym, gąsienicowym transporterem, a zwłaszcza szczegóły techniczne wozu i krytyczne parametry bojowe od początku chroniła tajemnica.

Bezzałogowa wieża z Ożarowa

Co wiadomo? Niemal połowę wartości Borsuka ( szacowaną na kilkadziesiąt mln zł od sztuki) będzie stanowiła w pełni zautomatyzowana bezzałogowa wieża bojowa z 30 mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C (z Zakładów Mechanicznych Tarnów). Wyposażona w obserwacyjne głowice optoelektroniczne, sensory i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike - wieża jest owocem współpracy konstruktorów z HSW oraz inżynierów i informatyków Grupy WB.

Piotr Wojciechowski prezes ożarowskiej firmy nie ma wątpliwości: operatorzy cyfrowych rozwiązań zastosowanych w bezzałogowej wieży znajdą się w nowej epoce. Systemy kierowania ogniem, transmisji danych , zarządzania walką sterowane z jednego stanowiska, to skok w przyszłość i rewolucja - podkreśla.

Pod stalowym pancerzem Borsuka (opcjonalnie wzmacnianym warstwowymi płytami ceramicznymi i kompozytowymi) zmieści się 3 osobowa załoga (dowódca, działonowy, kierowca) i 6 żołnierzy desantu w pełnym bojowym rynsztunku. Będą mieli do dyspozycji sterowaną hydraulicznie rampę, urządzenia komunikacji cyfrowej Fonet i informatyczne systemy zarządzania polem walki BMS, sensory ostrzegające przed laserowym opromieniowaniem Obra-3 (z warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki) a także licencyjny, amerykański odbiornik nawigacji satelitarnej TALIN 5000 jak również przyrządy automatycznego rozpoznania skażeń PIMCO Chardes II.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego