Cztery nowe Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

Szef resortu obrony zatwierdził umowę pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i Polskimi Zakładami Lotniczymi z Mielca dotyczącą dostawy drugiej transzy śmigłowców wielozadaniowych S-70i Black Hawk.

Publikacja: 15.12.2021 16:48

F2 Zespół Lotniczy Jednostki Wojskowej GROM eksploatuje już cztery śmigłowce S-70i Black Hawk, dosta

F2 Zespół Lotniczy Jednostki Wojskowej GROM eksploatuje już cztery śmigłowce S-70i Black Hawk, dostarczonych na przełomie 2019 i 2020 r.

Foto: MON

Dostawa, podobnie jak pierwsza, będzie liczyć cztery maszyny.

Podobnie jak w przypadku umowy ze stycznia 2019 r., wiropłaty trafią do Wojsk Specjalnych, a konkretnie Zespołu Lotniczego Jednostki Wojskowej GROM. Kontrakt, o wartości 666 mln złotych brutto, obejmuje również pakiety logistyczny i szkoleniowy. Zakup śmigłowców jest związany z dalszą rozbudową zdolności polskich Wojsk Specjalnych. Pierwsze dwa wiropłaty mają zostać dostarczone w 2023 r., zaś zakończenie realizacji umowy ma nastąpić do końca października 2024 r.

Wraz z nowozamówionymi śmigłowcami liczba S-70i Black Hawk w Siłach Zbrojnych RP wzrośnie do ośmiu egzemplarze. Trzy kolejne są eksploatowane przez Policję, która także planuje zwiększenie liczby maszyn tego typu.

f1 15 grudnia została podpisana i zatwierdzona umowa na zakup czterech kolejnych śmigłowców S-70i Bl

f1 15 grudnia została podpisana i zatwierdzona umowa na zakup czterech kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych w Polskich Zakładach Lotniczych z Mielca.

Maciej Nędzyński/CO MON

Pierwsze cztery śmigłowce S-70i Black Hawk dostarczono Zespołowi Lotniczemu JW GROM w grudniu 2019 r. W kolejnych miesiącach były poddawane modyfikacjom i doposażeniu, zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Szczegóły pozostają niejawne.

Jak powiedział minister Mariusz Błaszczak, fakt podpisania dziś umowy, to "konsekwencja zmian w procesie zakupów sprzętu dla wojska. Przełamujemy liczne bariery związane z administracją, z biurokracją. Funkcjonuje już Rada Modernizacji Technicznej. Od 1 stycznia 2022 r. działalność rozpocznie Agencja Uzbrojenia".

Czytaj więcej

Black Hawki z Mielca gwiazdami eksportu polskiej broni

Podpisanie kontraktu z MON to kolejny sukces programu S-70i/M Black Hawk w ostatnich tygodniach. 9 grudnia PZL-Mielec poinformowały o podpisaniu umowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rumunii dotyczącej dostawy sześciu śmigłowców S-70M dla służb poszukiwawczo-ratunkowych. Dodatkowo producent ujawnił, że korporacja Lockheed Martin chce zaoferować S-70M Black Hawk kompletowane w Polsce Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii, które w ramach programu New Medium Helicopter planuje zakup do 44 wielozadaniowych śmigłowców transportowych.

Grudniowe umowy oznaczają, że liczba dotąd dostarczonych bądź zamówionych w mieleckich zakładach S-70i/M Black Hawk zbliża się w szybkim tempie do liczby stu.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego