Dostawa, podobnie jak pierwsza, będzie liczyć cztery maszyny.

Podobnie jak w przypadku umowy ze stycznia 2019 r., wiropłaty trafią do Wojsk Specjalnych, a konkretnie Zespołu Lotniczego Jednostki Wojskowej GROM. Kontrakt, o wartości 666 mln złotych brutto, obejmuje również pakiety logistyczny i szkoleniowy. Zakup śmigłowców jest związany z dalszą rozbudową zdolności polskich Wojsk Specjalnych. Pierwsze dwa wiropłaty mają zostać dostarczone w 2023 r., zaś zakończenie realizacji umowy ma nastąpić do końca października 2024 r.

Wraz z nowozamówionymi śmigłowcami liczba S-70i Black Hawk w Siłach Zbrojnych RP wzrośnie do ośmiu egzemplarze. Trzy kolejne są eksploatowane przez Policję, która także planuje zwiększenie liczby maszyn tego typu.

f1 15 grudnia została podpisana i zatwierdzona umowa na zakup czterech kolejnych śmigłowców S-70i Bl

f1 15 grudnia została podpisana i zatwierdzona umowa na zakup czterech kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk dla Wojsk Specjalnych w Polskich Zakładach Lotniczych z Mielca.

Maciej Nędzyński/CO MON

Pierwsze cztery śmigłowce S-70i Black Hawk dostarczono Zespołowi Lotniczemu JW GROM w grudniu 2019 r. W kolejnych miesiącach były poddawane modyfikacjom i doposażeniu, zgodnie z wymaganiami zamawiającego. Szczegóły pozostają niejawne.

Jak powiedział minister Mariusz Błaszczak, fakt podpisania dziś umowy, to "konsekwencja zmian w procesie zakupów sprzętu dla wojska. Przełamujemy liczne bariery związane z administracją, z biurokracją. Funkcjonuje już Rada Modernizacji Technicznej. Od 1 stycznia 2022 r. działalność rozpocznie Agencja Uzbrojenia".

Czytaj więcej

Black Hawki z Mielca gwiazdami eksportu polskiej broni

Podpisanie kontraktu z MON to kolejny sukces programu S-70i/M Black Hawk w ostatnich tygodniach. 9 grudnia PZL-Mielec poinformowały o podpisaniu umowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rumunii dotyczącej dostawy sześciu śmigłowców S-70M dla służb poszukiwawczo-ratunkowych. Dodatkowo producent ujawnił, że korporacja Lockheed Martin chce zaoferować S-70M Black Hawk kompletowane w Polsce Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii, które w ramach programu New Medium Helicopter planuje zakup do 44 wielozadaniowych śmigłowców transportowych.

Grudniowe umowy oznaczają, że liczba dotąd dostarczonych bądź zamówionych w mieleckich zakładach S-70i/M Black Hawk zbliża się w szybkim tempie do liczby stu.