Polska kupuje czołgi M1A2 ABRAMS SEPv3

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało pozyskanie dla Wojska Polskiego 250 amerykańskich czołgów III generacji M1A2 Abrams SEPv3.

Publikacja: 14.07.2021 11:59

Polska kupuje czołgi M1A2 ABRAMS SEPv3

Foto: Fot. US Army/Sgt. Calab Franklin.

W środę 14 lipca 2021 r. w Wesołej o godzinie 11.00 rozpoczęła się konferencja z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, w której wziął także udział Jarosław Kaczyński, wiceprezes Rady Ministrów oraz przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Temat był jeden. Pozyskanie przez Wojsko Polskie 250 amerykańskich czołgów III generacji M1A2 Abrams SEPv3. Jest to najnowszy wariant pojazdu, który wszedł na wyposażenie US Army w latach 2019-2020. Całość zamówienia, która oprócz pojazdów obejmuje także pakiet logistyczny i szkoleniowy, wyceniono na ponad 23 mld zł. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze czołgi trafią nad Wisłę w 2022 r.

Czytaj także: M1 Abrams: nie taki piękny, jak go malują

MON zapowiada, że pozyskane czołgi wzmocnią wschodnią flankę Polski. M1A2 Abrams SEPv3 trafią na wyposażenie Żelaznej Dywizji, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Zamawiamy najnowocześniejsze czołgi w wersji najlepiej wyposażonej. Zostały one sprawdzone w boju. Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi od przyszłego roku, przez co wzmacniamy zdolności obronne Polski – powiedział podczas konferencji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Czołgi Abrams będą stanowić wyposażenie Żelaznej Dywizji. Te czołgi będą na pierwszej linii obrony. Ich zadaniem będzie odstraszanie potencjalnego agresora – podkreślał.

– Nasza armia, w krótkim czasie wzbogaci się o nowoczesne czołgi Abrams. To nowa jakość jeżeli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych. Będą to 4 bataliony. To duża siła – powiedział Jarosław Kaczyński, wiceprezes Rady Ministrów.

– Najnowocześniejsze czołgi M1A2 Abrams SEPv3 to poważna siła, która będzie stanowić mocną obronę naszego kraju. Opracowujemy również projekt działań rozbudowy i wzmocnienia Polskich Sił Zbrojnych – mówił.

Jarosław Kaczyński zadeklarował również, że zakup czołgów M1A2 Abrams SEPv3 będzie pierwszą częścią, swego rodzaju „pilotażem”, nowego wielkiego programu modernizacji polskich sił zbrojnych. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów tego przedsięwzięcia. Nie wiadomo również, co się stanie z dotychczasowymi programami modernizacyjnymi. Zdaniem Kaczyńskiego wdrożenie programu jest koniecznością w obliczu współczesnych zagrożeń. Przede wszystkim ze strony Rosji. Politycy podczas uroczystości nie zdradzili skali finansowej przedsięwzięcia, prezes PiS stwierdził tylko, ze program będzie „kosztowny”.

Czytaj także: US Army ujawnia nowe informacje o następcy czołgu Abrams

M1A2 Abrams SEPv3 to najnowsza używana obecnie wersja amerykańskiego czołgu. Pakiet modernizacyjny, oznaczony jako SEPv3, obejmuje m.in. nowe systemy łączności i zobrazowania danych. Wozy otrzymały również dodatkowe opancerzenie, co znacząco przyczyniło się do poprawiło bezpieczeństwo załogi. Dodatkowo zintegrowano z nimi nowe typy amunicji, a także zmodernizowano systemy obserwacyjno-celownicze.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego