Zgodnie z udzieloną informacją, aneks do umowy został podpisany w sierpniu bieżącego roku i ma wartość 115 mln zł brutto. Przypomnijmy, że umowa z grudnia 2017 r. miała wartość nieco ponad 1,18 mld zł. Aneks dotyczy zaimplementowania zaleceń wynikających z badań kwalifikacyjnych i eksploatacyjno-wojskowych prototypowego ORP Kormoran. Korekty obejmują: zmiany w systemach obserwacji technicznej, rozbudowę okrętowego zautomatyzowanego systemu wspomagania dowodzenia o nowe elementy i zintegrowanie z nowym systemem wykrywania obiektów podwodnych: sonarem holowanym Kraken Katfish 180 wraz z systemem stawiania i wybierania pojazdu. Dodatkowo zmiany obejmują modyfikację podsystemu artyleryjskiego poprzez pozyskanie i instalację nowego okrętowego systemu uzbrojenia.

Czytaj także: Serwis niszczyciela min ORP Kormoran

Według zapisów kontraktu zawartego w grudniu 2017 r., Marynarka Wojenna otrzyma parę seryjnych niszczycieli min typu Kormoran (Albatros i Mewa) do końca listopada 2021 r. Wydaje się on być nierealny wobec aktualnego stanu zaawansowania budowy okrętów. Budowa przyszłego ORP Albatros rozpoczęła się w 2018 r. (położenie stępki 5 grudnia 2018 r.), a jego uroczyste wodowanie miało miejsce 10 października 2019 r. Obecnie jest przygotowywany do rozpoczęcia prób na uwięzi w stoczni. Jednak dostawa użytkownikowi może być opóźniona. M.in. z powodu dostaw systemu sonaru holowanego Kraken Katfish 180, co zaplanowano dopiero na drugą połowę 2021 r.

Budowa przyszłego ORP Mewa wystartowała latem 2019 r. Stępkę położono 10 października 2019 r., a wodowanie zaplanowano na koniec tego roku.