Kontrakt ma wartość 492,1 mln dolarów i dotyczy produkcji nieujawnionej liczby wyrzutni wraz z pakietami części zamiennych oraz szkoleniem obsług. Wieloletnie zamówienie ma zostać zrealizowane do 30 maja 2023 r. W momencie podpisania umowy uruchomiono pierwszą transzę środków w wysokości 66,4 mln dolarów.

Czytaj także: Polska podpisała umowę na dostawy systemu rakietowego HIMARS

Komunikat Departamentu Obrony nie precyzował odbiorców, natomiast szerszej informacji udzielił producent. Zamówione wyrzutnie trafią do jednostek US Army, US Marine Corps, a także dwóch odbiorców eksportowych – Rumunii i Polski. Łącznie, na mocy międzyrządowej umowy zawartej w lutym br., Wojsko Polskie otrzyma 20 wyrzutni M142 HIMARS. Sprzęt otrzyma jednego dywizjonu artylerii rakietowej, a także Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Realizacja umowy odbywa się z pośrednictwem amerykańskiego Departamentu Obrony i programu FMS.

Kontrakt na produkcję wyrzutni to kolejna umowa związana z dostawami sprzętu systemu HIMARS do Polski. W ostatnich tygodniach Departament Obrony zamówił m.in. partię pocisków kierowanych ATAMCS oraz GMLRS i RRPR, na liście odbiorców których jest także nasz kraj.

Zobacz także: HIMARS w akcji – Wideo