Czy Polska jest zainteresowana udziałem w NATO-wskim programie śmigłowca wielozadaniowego?

Na stronach Sejmu RP opublikowano odpowiedź na interpelację dotyczącą zainteresowania Polski udziałem w międzynarodowym programie rozwoju i produkcji nowego śmigłowca wielozadaniowego na potrzeby sił zbrojnych państw NATO.

Publikacja: 21.01.2021 13:42

Obecnie MON koncentruje się na zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej programu Perkoz, który ma n

Obecnie MON koncentruje się na zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej programu Perkoz, który ma na celu zastąpienie śmigłowców Mi-2 bądź/i W-3 Sokół/Anakonda. Fot./56. pśb/DGRSZ.

Foto: Obecnie MON koncentruje się na zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej programu Perkoz, który ma na celu zastąpienie śmigłowców Mi-2 bądź/i W-3 Sokół/Anakonda. Fot./56. pśb/DGRSZ.

Interpelację złożył poseł Artur Łącki (Koalicja Obywatelska) 23 listopada. Była skutkiem wydarzenia z 19 listopada. Tego dnia przedstawiciele Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Grecji, Włoch i Wielkiej Brytanii ogłosili uruchomienie wspólnego projektu związanego z opracowaniem śmigłowca wielozadaniowego, który miałby wejść do eksploatacji w następnej dekadzie.

Czytaj także: Nowe polskie śmigłowce z PZL-Świdnik dla polskiego wojska i na eksport

Biorąc pod uwagę międzynarodową inicjatywę naszych sojuszników, a także potrzeby sprzętowe Sił Zbrojnych RP w sferze wymiany generacyjnej floty śmigłowców, poseł Łącki zwrócił się do MON z trzema pytaniami:

  • Dlaczego Polska nie jest sygnatariuszem listu intencyjnego w sprawie budowy śmigłowca wielozadaniowego w ramach NATO?
  • Czy ministerstwo uczestniczyło w rozmowach w sprawie wspólnej budowy wielozadaniowego śmigłowca?
  • Na jakim etapie są działania, które pozwolą na wyposażenie armii w nowe śmigłowce wielozadaniowe?

Udzielona odpowiedź jest niezwykle enigmatyczna. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz przekazał, że: aktualnie resort obrony narodowej realizuje fazę analityczno-koncepcyjną dla zadania pn. „Wielozadaniowy śmigłowiec wsparcia” kr. PERKOZ. Zakończenie fazy analityczno-koncepcyjnej jest planowane na 31.03.2021 r.

Czytaj także: Dwanaście zgłoszeń do dialogu technicznego na Perkoza

W ramach programu Perkoz Inspektorat Uzbrojenia planuje zakup 32 śmigłowców wielozadaniowych. Mowa o maszynach służących do wsparcia bojowego, jak również do prowadzenia zaawansowanego szkolenia lotniczego, dowodzenia oraz rozpoznania i walki elektronicznej. Dialog techniczny planowano na okres maj-grudzień 2020 r. Zainteresowanie udziałem w dialogu wyraziło aż 12 podmiotów. Wśród nich znaleźli się producenci wiropłatów (Hindustan Aeronautics, Airbus Helicopters, Bell Textron, WSK PZL-Świdnik, Boeing Company i Polskie Zakłady Lotnicze). Wśród promowanych konstrukcji wymienia się m.in.: S-70i Black Hawk, AW139PL, UH-1Y Venom (w połączeniu z przystąpieniem do programu V-280 Valor). Z tego powodu wydaje się, że program nie obejmuje zastąpienia wysłużonych Mil Mi-2, a przede wszystkim najstarsze z W-3 Sokół.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego