Posłowie pytają MON o modernizację Leopardów 2

Leopard 2PL. Fot./18. DZ/szer. P. Bednarczyk.
Leopard 2PL. Fot./18. DZ/szer. P. Bednarczyk.
Zmodernizowane czołgi Leopard 2PL na pasie taktycznym poligonu 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej z Wesołej. Fot./18. DZ/szer. P. Bednarczyk.

Na stronach Sejmu opublikowano interpelację poselską dotyczącą modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL.

Jej autorami są Paweł Poncyljusz, Bartłomiej Sienkiewicz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Cezary Grabarczyk i Tomasz Siemoniak (wszyscy Koalicja Obywatelska).

Czytaj także: Leopard 2PL (wkrótce) gotowy do służby

W swojej interpelacji parlamentarzyści zwracają się do Ministerstwa Obrony Narodowej o informacje na temat realizacji programu modernizacji polskich Leopardów 2A4. Wśród kwestii, którymi zainteresowani są posłowie, jest m.in. zwiększenie budżetu projektu. W 2014 r. mówiło się 1,6 mld zł. W chwili podpisania kontraktu 28 grudnia 2015 r. o 2,415 mld zł. Obecnie kwota projektu wynosi 3,29 mld złotych. W związku z tym do resortu obrony, poprzez procedurę interpelacji, kierują następujące pytania:

  • Co zawiera się w pakiecie modernizacyjnym pierwotnej umowy, a czego dotyczą kolejne aneksy?
  • Ile pieniędzy MON wypłacił wykonawcy modernizacji w postaci zaliczek?
  • Ile czołgów Leopard 2PL zostało dostarczonych do SZ RP?
  • Do jakich jednostek i w jakiej liczbie zostały przekazane zmodernizowane czołgi?
  • Jaki jest status przekazanych do wojska czołgów Leopard 2PL, i czy są podpisane protokoły ich końcowego odbioru? Czy to oznacza, że są używane na równi z innymi czołgami będącymi w dyspozycji jednostek pancernych SZ RP?
  • Ile z tych czołgów przekazanych do jednostek to egzemplarze zmodernizowane w Polsce, a ile w Niemczech?
  • Czyjej produkcji jest obecnie używana amunicja 120 mm do czołgów Leopard2? Czy obecnie stosuje się w tych czołgach amunicję wyprodukowaną w MESKO S.A.? Który to typ amunicji?
  • Czy MON zdecydował już o wymianie radiostacji analogowych SEM 80/90 w modernizowanych czołgach na urządzenia cyfrowe zabezpieczone kryptograficznie, tym bardziej, że w wielu zamówieniach do polskiego przemysłu zamawiający wymaga protokołu „tajne” lub „zastrzeżone” w systemach łączności, argumentując to tzw. cyberbezpieczeństwem. Radiostację obecnie zainstalowaną w zmodernizowanym czołgu potrafi zakłócić prosta amatorska zagłuszarka.

Przypomnijmy, 28 maja Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o formalnym zakończeniu procesu odbioru przez zamawiającego dwóch pierwszych czołgów podstawowych Leopard 2A4 zmodernizowanych do standardu 2PL. Były to wozy poddane modernizacji w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. Kolejne wozy, w tym trzy lub cztery zmodernizowane w Niemczech, w zakładach Rheinmetall Land Systems, a także kolejne skompletowane w Polsce miały zostać przekazane jeszcze w pierwszej połowie roku.

Czytaj także: Wojsko odebrało pierwsze Leopardy 2PL

Faktycznie dostawy czołgów do jednostek rozpoczęły się dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Jak w październiku poinformował rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia do 19 października do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie trafiło sześć wozów. Czołgi takie, najprawdopodobniej w liczbie czterech, zostały także przekazane we wrześniu 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej z Wesołej.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ostatnia Anakonda Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej po remoncie

Do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni przyleciał wielozadaniowy śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda o ...

Nieoceniona obopólna współpraca

Sektor kosmiczny jest silnie związany ze światem nauki. Misje naukowe – najambitniejsze przedsięwzięcia, dzięki ...

Kolejne okręty ratownicze dla US Navy

Stocznia Gulf Island Shipyards podpisała aneks do umowy, który rozszerza zamówienie na okręty ratownicze ...