Minister Błaszczak ogłasza kolejne plany zakupów dla Wojska Polskiego

W długi majowy weekend minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o kolejnych planowanych zakupach nowego sprzętu wojskowego i amunicji dla Sił Zbrojnych RP.

Publikacja: 04.05.2020 12:41

Dostawcami będą zakłady polskiego przemysłu obronnego należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także: Minister Błaszczak zapowiada kolejne zakupy w polskiej zbrojeniówce

Według ministra, w niedługim czasie, wojsko podpisze umowy na dostawę kołowych transporterów opancerzonych w wersji Rosomak-S. Mowa o wozach przeznaczonych do przewozu obsług przenośnych rakietowych zestawów ęprzeciwpancernych Spike LR. Dodatkowo wojsko kupi także 23 i 30 mm amunicj do armat automatycznych.

Rosomaki do przewozu Spikeów

Planowana umowa na Rosomaki-S miałaby zostać zawarta w trzecim kwartale bieżącego roku z zakładami Rosomak z Siemianowic Śląskich. Obejmię dostawę 60 pojazdów. Ma to być już czwarte upublicznione przez ministra Błaszczaka w ostatnich dniach nowe zamówienie w polskim przemyśle obronnym w ramach inicjatywy utrzymania potencjału gospodarki w czasie walki ze skutkami pandemii wirusa SARS-Cov-2.

Czytaj także: Szczegóły zamówienia trzeciej partii moździerzy Rak

Nieoficjalnie, umowa ma dotyczyć dostosowania do standardu wspomnianej wersji podwozi bazowych KTO Rosomak, które firma z Siemianowic Śląskich już wyprodukowała i przekazała wojsku. Zapewne wyprodukowanych w ramach realizacji umowy z 2013 r., na mocy której zamówiono 307 pojazdów. Nie można także wykluczyć, że do przebudowy trafią także podwozia z pierwszego kontraktu z 2004 r., dotyczącego dostawy 690 pojazdów (ostatecznie 693).

""

Dostarczone przez dekadą transportery opancerzone obsług zestawów przeciwpancernych Spike LR powstały poprzez prostą modyfikację tzw. transporterów bazowych. Fot./Rosomak.

radar.rp.pl

Transportery Rosomak-S to bazowa odmiana transportera Rosomak, w której przedziale transportowym zamocowano stelaże do mocowania dwóch wyrzutni ppk. Całość wraz z trójnogami i czterema przeciwpancernymi pociskami Spike LR. Zachowano cztery siedziska dla członków obsług wyrzutni. Prototyp tej wersji powstał jeszcze w 2008 r., w ramach zagospodarowywania gotowych transporterów bazowych. W latach 2010-2011 dostarczono do jednostek 27 takich pojazdów. Przeróbka była mało skomplikowana. Umożliwia szybkie przywrócenie Rosomaka do konfiguracji bazowej i konwersję do innego standardu.

Amunicja z Meska

W długi weekend majowy minister Błaszczak poinformował także o jeszcze jednej umowie. Tym razem chodzi o zakup dużej partii amunicji w MESKO ze Skarżyska-Kamiennej.

Zamówienie ma dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy niesprecyzowanego typu nabojów 23×152 mm i 30×173 mm do armat automatycznych. Amunicja 23 mm służy do strzelania z armat i zestawów przeciwlotniczych rodziny ZU-23-2 (np. Jodek-G, Jodek-P, Wróbel-I i II), a także  samobieżne zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4MP Biała. Amunicję 30 mm wykorzystują armaty Mk 44 Bushmaster II kołowych wozów bojowych Rosomak, a także stanowiska Marlin-WS na ORP Ślązak.

Czytaj także: Umowa na Javeliny już wkrótce

Kilka dni wcześniej minister Błaszczak poinformował prowadzeniu negocjacji dotyczących zakupu kolejnych pięciu kompanijnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych Rak. Nieoficjalnie mowa o 40 moździerzach i 20 wozach dowodzenia na podwoziach Rosomaków. Zapowiedział także zakup kilkunastu tysięcy 5,56 mm karabinków automatycznych Grot. W najbliższym czasie można spodziewać się również podpisania z administracją Stanów Zjednoczonych międzyrządowej umowy LoA w ramach programu Foreign Military Sales w sprawie zakupu dla Wojsk Obrony Terytorialnej 60 przeciwpancernych zestawów rakietowych Javelin wraz ze 180 pociskami wersji FGM-148F.

Dostawcami będą zakłady polskiego przemysłu obronnego należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także: Minister Błaszczak zapowiada kolejne zakupy w polskiej zbrojeniówce

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego