Odpalenie przeciwpancernego pocisku kierowanego Javelin. Fot./US Army.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o zakończeniu negocjacji w sprawie zakupu rakietowych zestawów przeciwpancernych Lockheed Martin/Raytheon Javelin.

Według Błaszczaka już wkrótce ma dojść do zawarcia międzyrządowej umowy LOA dotyczącej ich zakupu. Mowa jest o 60 wyrzutniach i 180 pociskach kierowanych. Nie podano wartości transakcji. Jak zaznaczył Błaszczak, będzie to pierwsza partia pocisków tego typu, a zatem planuje się kontynuację zakupów.

Czytaj także: Zgoda na eksport pocisków Javelin do Polski

W marcu tego roku Departament Stanu autoryzował sprzedaż do Polski 79 wyrzutni (w odmianie light CLU) i 180 pocisków FGM-148F Javelin. Zakup obejmuje także symulatory, części zamienne oraz wsparcie szkoleniowo-logistyczne. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 100 mln dol. Wartość kontraktowa będzie zapewne niższa, choćby ze względu na mniejszą liczbę wyrzutni.

Według informacji, które podano w czasie ubiegłorocznego MSPO w Kielcach, gdzie doszło do podpisania i przekazania stronie amerykańskiej oficjalnego zapotrzebowania na powyższe uzbrojenie, FGM-148 Javelin mają trafić do pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej. Polska będzie kolejnym użytkownikiem tego popularnego na całym świecie systemu uzbrojenia. W Europie Środkowo-Wschodniej obecnie znajduje się w uzbrojeniu sił zbrojnych: Republiki Czeskiej, Estonii, Gruzji, Litwy i Ukrainy.

Czytaj także: Ukraina chce kupić więcej pocisków Javelin

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Francuzi uzbroili Reapery

Francja zakończyła próby zmodernizowanych bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-9 Reaper Block 1, które ...

Rosja wprowadza do służby nowe systemy przeciwlotnicze

Pierwsze S-350 „Witiaź” otrzymają jednostki w azjatyckiej części kraju, w stolicy Chakasji Abakanie. Informację ...

Para nowych jednostek pływających dla US Coast Guard

Na Hawajach odbyła się uroczystość wcielenia do służby w US Coast Guard pary nowych ...