Ukraina chce kupić więcej pocisków Javelin

Odpalenie przeciwpancernego pocisku kierowanego Javelin. Fot./US Marine Corps/Cpl. Carlos Lopez lub US Army.

Władze Ukrainy przesłały do Waszyngtonu zapotrzebowanie dotyczące przeciwpancernych zestawów rakietowych Lockheed Martin/Raytheon FGM-148 Javelin.

Dotychczas Stany Zjednoczone sprzedały Ukrainie 37 wyrzutni i 210 pocisków FGM-148 Javelin. Sprzęt dostarczono w 2018 r. i trafił do jednostek pierwszoliniowych. Dotychczas nie odnotowano jednak ich użycia w walkach.

Czytaj także: Ukraina ma własny radar rozpoznania artyleryjskiego

Zakup częściowo sfinansowano z budżetu programu pomocy wojskowej FMF. Łącznie, od 2014 r., Stany Zjednoczone dostarczyły do Ukrainy sprzęt i usługi wojskowe o łącznej wartości około 1,5 mld dol.

W czerwcu tego roku Departament Obrony poinformował, że w najbliższych miesiącach do Kijowa trafi sprzęt i usługi za 250 mln dol. Ten pakiet ma objąć m.in. karabiny wyborowe, granatniki przeciwpancerne, sprzęt łączności, stacje radiolokacyjne i urządzenia noktowizyjne.

Czytaj także: Ukraina chce mieć rakiety średniego zasięgu

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina chce mieć rakiety średniego zasięgu

Prezydent Poroszenko uważa, że zawieszenie działania traktatu INF jest szansą dla jego kraju Według ...

Są pieniądze na modernizację wyrzutni M270 MLRS

Koncern Lockheed Martin podpisał wieloletnią umowę dotyczącą modernizacji gąsienicowych wyrzutni M270A0 systemu rakietowego MLRS ...

Nowy system walki dla okrętów podwodnych

Na początku września w Kilonii odbyła się siódma międzynarodowa konferencja SubCon, dotycząca technologii podwodnych. ...