Przeciwminowe roboty pomogą Kormoranom

Double Eagle SAROV. Fot./materiały prasowe

Gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej złożył w firmie SAAB zamówienie na podwodne roboty Double Eagle SAROV. Bezzałogowe pojazdy będą elementem wyposażenia najnowszych niszczycieli min typu Kormoran.

Double Eagle SAROV to wszechstronny i bardzo elastyczny system i ważny element wojny przeciwminowej. Zapewnia bezpośrednią osłonę okrętom. Sterowany przez operatora, za pośrednictwem kabla, może prowadzić precyzyjne przeciwminowe rozpoznanie na rozległych akwenach. System może także, autonomicznie na bateriach, przez wiele godzin wyszukiwać, identyfikować i likwidować nieprzyjacielskie ładunki wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie.

Czytaj także: „Albatros” i „Mewa” staną przy „Kormoranie”

Kontrakt przewiduje, że podwodne roboty trafią na najnowsze polskie niszczyciele min w latach 2021–22.

SCOT pokieruje walką

Za włączenie Double Eagle do arsenałów kormoranów odpowiadają specjaliści z CTM. To w gdyńskim ośrodku badawczo rozwojowym opracowano oryginalny, rodzimy System Zarządzania Walką „SCOT”. System integruje wszystkie elementy bojowego wyposażenia okrętów typu Kormoran budowanych w gdańskiej grupie stoczniowej „Remontowa Holding”.

Nisz­czy­ciel min pro­jektu 258 Kormoran II. Fot,/Remontowa Shipbuilding

Stworzenie informatycznego bloku zarządzania walką, który łączy okrętowe podsystemy wspomagania dowodzenia, systemy obrony biernej i obserwacji podwodnej (stacje hydrolokacyjne oraz ładunki do niszczenia min) okazało się dla gdyńskiego CTM nie lada wyzwaniem. Dziś już wiemy, po latach wszechstronnych badań i wymagających praktycznych testów, że system okazał się sukcesem i może być stosowany w kolejnych nowych okrętach Sił Morskich RP. SCOT jest także elementem oferty eksportowej.

Czytaj także: Gdyńskie toczki gotowe do podwodnej wojny

Szwedzi z CTM

– Elastyczna i modułowa technologia opracowanego przez nas systemu „SCOT”, który stał się fundamentem technologicznym zintegrowanych Systemów Walki „Kormoranów”, pozwala na integrację w jego ramach dowolnych elementów. W tym oczywiście nowo pozyskanych pojazdów podwodnych  Saaba – zapewnia Marcin Wiśniewski prezes OBR CTM.

Double Eagle SAROV. Fot./materiały prasowe

Dostarczane Polsce systemy Double Eagle SAROV zostaną wyposażone zgodnie z wymaganiami Marynarki Wojennej RP.

Czytaj także: Analiza Radaru: Marynarka Wojenna powoli rdzewieje

– Cieszymy się, że jeden z najlepszych systemów do działań przeciwminowych trafi na pokłady nowych polskich niszczycieli min – stwierdza Jyrki Kujansuu, szef Saab Polska.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

ORP Orzeł do remontu

W drugiej połowie sierpnia udało się rozstrzygnąć dwa postępowania przetargowe związane z naprawą kolejnych ...

Kolejne śmigłowce Lakota dla US Army

Koncern Airbus Helicopters podpisał kontrakt dotyczący dostaw kolejnej partii lekkich śmigłowców wielozadaniowych UH-72A Lakota ...

Nowe jednostki pływające dla amerykańskich sił specjalnych

Spółka United States Marine dostarczy nowe jednostki pływające  CCA (Combatant Craft Assault). Podpisany z ...