Brytyjskie działo laserowe pokazało moc

DragonFire, brytyjskie działo laserowe budowane w ramach Laser Directed Energy Program podczas prób na poligonie wojskowym na Hebrydach po raz pierwszy oddało strzały do celów powietrznych wiązką energii o dużej mocy.

Publikacja: 24.01.2024 15:10

DragonFire, brytyjskie działo laserowe budowane w ramach Laser Directed Energy Program.

DragonFire, brytyjskie działo laserowe budowane w ramach Laser Directed Energy Program.

Foto: materiały prasowe

W teście przeprowadzonym przez specjalistów i badaczy z MBDA, Leonardo i QinetiQ – firm uczestniczących w partnerskim programie DragonFire - militarnego zastosowania energii skierowanej wykorzystano doświadczenia zebrane podczas serii wcześniejszych prób, w tym pierwszego statycznego strzelania z lasera o dużej mocy w Wielkiej Brytanii. Z powodzeniem wyprobowano także zdolności systemu DragonFire do śledzenia ruchomych celów powietrznych i morskich z bardzo dużą precyzją i na dużym dystansie.

Unikalna broń coraz bliżej

DragonFire to przykład wspólnej inwestycji międzynarodowego konsorcjum przemysłowego i brytyjskiego Ministerstwa Obrony o wartości 100 milionów funtów, której celem jest opracowanie skutecznych w wojskowych zastosowaniach najnowocześniejszych obecnie technologii wykorzystania energii kierowanej (LDEW).

-Ten rodzaj broni może zrewolucjonizować pole bitwy, zmniejszając uzależnienie wojska od drogiej amunicji, a jednocześnie zmniejszając ryzyko spowodowania szkód ubocznych - stwierdził po testach sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa Grant Shapp.

DragonFire, brytyjskie działo laserowe budowane w ramach Laser Directed Energy Program.

DragonFire, brytyjskie działo laserowe budowane w ramach Laser Directed Energy Program.

Foto: materiały prasowe

Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK potwierdził, że partnerzy przemysłowi zaangażowani w projekt DragonFire dowiedli “wyjątkowych możliwości w zakresie budowy broni laserowej”.

– Laserowy oręż został pomyślnie sprawdzony i jesteśmy teraz bliżej niż kiedykolwiek posiadania unikalnej broni, która umożliwi dowódcom frontowym stawienie czoła szybko zmieniającym się zagrożeniom – dodał dyr. Allam.

Ultraprecyzyjne wskazywanie celów

Mark Hamilton, dyrektor zarządzający Electronics UK, brytyjskiego działu włoskiej korporacji Leonardo komentował, że wieloletnie doświadczenia badawcze zakładu EUK w Edynburgu, przyniosły efekty.

- Nasza technologia kierowania wiązką enegii zapewnia ultraprecyzyjne śledzenie i wskazywanie wybranych, ruchomych celów na dużych dystansach i jednocześnie dobrze radzi sobie z przechodzeniem promienia lasera o dużej mocy przez atmosferę.

- Po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii laser wysokoenergetyczny (HEL) strzelał do celów powietrznych w całym jego zasięgu rażenia. Z powodzeniem wykorzystano przy tym zaawansowane technologie łączenia spójnych wiązek energii, które zapewniają zwiększoną wydajność działa laserowego - ujawnił Steve Wadey, dyrektor generalny grupy QinetiQ

W programie rozwijania broni laserowej DragonFire firma MBDA jest odpowiedzialna za systemy dowodzenia i kontroli oraz śledzenia celów, firma Leonardo dostarcza zaawansowane technologie kierowania wiązką energetyczną i optykę, a firma QinetiQ zapewnia precyzyjne źródło lasera.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń