Fotografie zostały wykonane podczas prób i stały się pierwszymi upublicznionymi zdjęciami najnowszej wersji czterdziestoletniego już Abramsa. Co może jest ciekawsze od samej publikacji zdjęć, zostały one dość szybko usunięte z profilu 2-12 Cavalry Regiment, co może sugerować, że medialna premiera była przedwczesna bądź stanowiła swego rodzaju kontrolowany przeciek.

Testy wozu zostały przeprowadzone na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie (na którego profilu zdjęć nie ma również). Wozy ze zdjęć opisano za pomocą napisu „M1A2 SEPv4" (ma to być oznaczenie kolejnej wersji czołgu, po obecnie produkowanym M1A2 SEPv3) oraz „PV05 SEPV4", co prawdopodobnie oznacza piąty prototyp czołgu.

US Army opublikowała, po czym usunęła..., zdjęcia najnowszej wersji Abramsa ‒ M1A2 SEPv4.

US Army opublikowała, po czym usunęła..., zdjęcia najnowszej wersji Abramsa ‒ M1A2 SEPv4.

US Army/2-12 Cavalry Regiment „Thunderhorse"

Kolejny wariant Abramsa ma różnić się od starszego brata głównie szeroko zakrojonymi zmianami w systemie kierowania ogniem. Główny celownik (Gunner's Primary Sight) i przyrząd panoramiczny dowódcy (Commander's Primary Sight) zostaną wyposażone w kamery termowizyjne III generacji, nowe kamery telewizyjne i dalmierze laserowe. Nowy ma być również czujnik meteorologiczny, jak również systemy łączności i diagnostyczne. Czołg zostanie wyposażony ponadto w złącze danych umożliwiające prowadzenie ognia 120 mm amunicją programowalną XM1147. Według niektórych źródeł przeżywalność czołgu ma zostać poprawiona za sprawą instalacji systemu ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera. Niektóre z tych urządzeń, m.in. czujniki systemu ostrzegawczego czy nowy czujnik meteorologiczny, widoczne są na zdjęciach. Według niepotwierdzonych informacji, w M1A2 SEPv4 zastosowane mogą zostać również inne drobne zmiany, jak układ do stawiania zasłony dymnej, system obserwacji dookólnej itd.