Pomyślny sprawdzian indyjskiego pocisku przeciwpancernego

Indyjska Organizacja Badań Obronnych i Rozwoju (DRDO, Defence Research and Development Organisation) poinformowała o przeprowadzeniu udanego testu przeciwpancernego pocisku kierowanego MPATGM.

Publikacja: 18.01.2022 12:24

W Indiach przeprowadzono pomyślnie ostatni test ppk MPATGM przed jego wprowadzeniem do uzbrojenia.

W Indiach przeprowadzono pomyślnie ostatni test ppk MPATGM przed jego wprowadzeniem do uzbrojenia.

Foto: DRDO

Podczas próby odpalono, opracowany przez DRDO, VEM Technologies i Bharat Dynamics (producent), ppk MPATGM (Man Portable Anti-Tank Guided Missile, pol. przenośny przeciwpancerny pocisk kierowany) w finalnej konfiguracji takiej, w jakiej trafi do użytkownika. Sam test polegał na sprawdzeniu działania na minimalnym zakładanym zasięgu ‒ 200 m ‒ w trybie strzału bezpośredniego. Według DRDO osiągnięto wszystkie założenia próby, uzyskując bezpośrednie trafienie i zniszczenie celu. Była to siódma próba pocisku MPATGM. Pierwszą przeprowadzono 15 września 2018 r. W kolejnych testach sprawdzano m.in. możliwość ataku z górnej półsfery celu (top-attack), poprawność integracji pocisku z zespołem celowania i naprowadzania (CLU) itd. Tym samym spełnione zostały wymagania stawiane przed pociskiem przez Wojska Lądowe Republiki Indii (Bhāratīyan Thalasēnā), a MPATGM został uznany za gotowy do produkcji. Docelowo pocisk zastąpi obecnie wykorzystywane przestarzałe ppk MILAN i Konkurs.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego