Sztuczna inteligencja coraz bliżej pola bitwy

Publikacja: 14.10.2020 11:38

US Army planuje opracować i przetestować system monitorujący skupienie żołnierza i automatycznie dop

US Army planuje opracować i przetestować system monitorujący skupienie żołnierza i automatycznie dopasowujący swoją pracę do uzyskanych wyników. Rys./US Army.

Foto: US Army planuje opracować i przetestować system monitorujący skupienie żołnierza i automatycznie dopasowujący swoją pracę do uzyskanych wyników. Rys./US Army.

US Army poinformowała o opracowaniu Autoregresyjnej Mieszaniny Liniowej (ang. Autoregressive Linear Mixture), czyli nowatorski model analizy danych.

System opracowało Laboratorium Badawcze Dowództwa Rozwoju Możliwości Bojowych Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych we współpracy z Uniwersytetem Maryland w College Park.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja Skyborg w służbie US Air Force

Model ma umożliwiać systemowi adaptacyjnemu, opartemu na sztucznej inteligencji, zrównoważenie obciążenia żołnierzy podczas realizacji misji o największym znaczeniu.

Nawiązanie współpracy sztucznej inteligencji z ludzkim mózgiem ma w tym przypadku opierać się na hipotezie, zgodnie z którą procesy poznawcze składają się lub mogą się składać z niezależnych procesów neurologicznych, a te można zaobserwować w zapisie EEG. Zbieranie danych o stanie fizycznym załogi przez pojazd i ich analiza w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego miałaby pozwolić na dopasowanie poziomu autonomii, w jakim w danym momencie powinny pracować poszczególne systemy wozu. Użytkownik skoncentrowany na wymagającym zadaniu, np. planowaniu trasy, otrzyma większe wsparcie w szerszym zakresie aniżeli użytkownik zajmujący się czymś mniej zajmującym. Sztuczna inteligencja wesprze pierwszego w znacznie większym stopniu.

Czytaj także: US Army sprawdza interakcje człowiek‒sztuczna inteligencja

Dotychczas stosowane podczas testów US Army modele znajdowały zastosowanie w neurobiologii, ekonomii czy edycji obrazu. Prostota modeli umożliwia także opisywanie bardziej złożonych danych, choć wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Zostaną one poddane analizie przez uczonych pracujących na rzecz US Army nad tym zagadnieniem.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego