Obecnie brak informacji, która firma zbudowała demonstrator. Nie opublikowano także jego zdjęcia ani jego oficjalnej wizji. Co ciekawe, w mediach społecznościowych pojawiła się tajemnicza grafika US Air Force, ponoć przygotowana na przygotowywane 18 września święto tego rodzaju Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Znajdują się na niej nieznane samoloty załogowe w układzie dwusilnikowym.

Czytaj także: FCAS powoli nabiera kształtów

Program NGAD ma na celu opracowanie samolotu bojowego nowej generacji. Konstrukcja pozwoli na uzupełnienie potencjału maszyn F-35 Lightning II i umożliwi zastąpienie myśliwców F-22A Raptor. Jest to pierwszy od 20 lat program rozwoju nowego samolotu tej klasy w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w Departamencie Obrony toczy się dyskusja odnośnie koncepcji samolotu ‒ czy będzie to jedna wielozadaniowa konstrukcja produkowana w setkach egzemplarzy, czy też projekt obejmujący niewielkie serie samolotów o różnym przeznaczeniu, dostosowanych do zmieniających się potrzeb operacyjnych.

""

Wizje NGAD autorstwa wiodących amerykańskich producentów lotniczych ‒ Lockheed Martina i Northrop Grummana. Rys./Lockheed Martin.

radar.rp.pl

""

Rocznicowa grafika mogąca stanowić odniesienie do oblotu demonstratora NGAD. Rys. US Air Force.

radar.rp.pl