Demonstrację możliwości bezzałogowego śmigłowca przeprowadzono w czasie ćwiczeń na wodach Zatoki Tarenckiej 20 i 21 listopada 2019 r. Sprawdzano możliwości współpracy wielozadaniową fregatą rakietową typoszeregu FREMM.

Czytaj także: Polska i Leonardo w projekcie Ocean 2020

SW-4 Solo, wraz z mniejszym bezzałogowym wiropłatem AWHero, wykonał cztery misje. Objęły one cykle lądowania i startu z pokładu fregaty Federico Martinengo (F 596) oraz współpracę obu aparatów. Sterowanie nimi odbywało się z pokładu okrętu. SW-4 Solo wyposażono podczas testów w stację radiolokacyjną Osprey 30 i optoelektroniczą głowicę obserwacyjną.

W ramach jednego ze scenariuszy, SW-4 Solo wykrył podejrzaną jednostkę pływającą z wykorzystaniem sensorów pokładowych. Jej obraz przekazano w czasie rzeczywistym na pokład okrętu, a także śmigłowca NH90 i terminal operatorów sił specjalnych na łodzi półsztywnej.

Demonstracja możliwości była elementem europejskiego programu Ocean 2020 w którym uczestniczy 42 partnerów z 15 państw Europy. W bieżącym roku zaplanowano drugi cykl prób. Tym razem nad wodami Morza Bałtyckiego.

Czytaj także: Leonardo kusi zbrojeniówkę kosmiczną współpracą