Wojsko Polskie dysponuje trzema wersjami czołgu Leopard 2. Mowa tutaj o najstarszych w wersji 2A4, ponad czterdziestoma zmodernizowanymi we współpracy z niemieckim producentem Rheinmetallem - Leo 2PL i przeszło setką nowszych Leo 2A5.

Jeszcze przed zeszłotygodniowym spotkaniem w sprawie pancernej pomocy dla Ukrainy ministrów obrony NATO Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział, że Polska jest gotowa szkolić ukraińskich oficerów a decyzja w tej sprawie zapadnie w Warszawie „w ciągu kilku dni". Już w trakcie debaty w Ramstein polski minister obrony Mariusz Błaszczak konkretyzował, iż w ramach pakietu wsparcia dla Ukrainy Polska będzie w stanie wyszkolić nie tylko oficerów ale załogi przyszłej ukraińskiej brygady pancernej wyposażonej w czołgi dostarczone przez zachodnich sojuszników.

Świętoszowski Ośrodek Szkolenia Leopard dysponuje pięcioma czołgami specjalnie dostosowanymi do nauki jazdy i praktycznego treningu w terenie i na strzelnicy. Centrum szkoleniowe wyposażono w odpowiednie trenażery i nowoczesne symulatory wykorzystujące m.in. technikę laserową do ćwiczenia profesjonalnych umiejętności i zespołowego działania załóg, treningu ogniowego czy reagowania w sytuacjach kryzysowych, np. ewakuacji czołgistów z zatopionego czołgu.

Podstawowy cykl szkolenia grupy skompletowanej z kilku załóg w ośrodku Leopard trwa ok. 9 tygodni.