- Propozycja Warszawy nie jest możliwa do utrzymania – twierdzi rzecznik Pentagonu John Kirby.

We wtorek Warszawa zaproponowała, że wszystkie myśliwce mig 29 z zasobów Sił Powietrznych RP ( dysponujemy 28 maszynami) dostarczy niezwłocznie i nieodpłatnie do amerykańskiej bazy w Ramstein w Niemczech, gdzie mieści się dowództwo amerykańskich sił powietrznych w Europie.

W zamian polskie władze oczekują od Waszyngtonu, że USA przekaże nam używane amerykańskie samoloty bojowe o „analogicznych zdolnościach operacyjnych". Polska jest gotowa szybko uzgodnić warunki zakupu tych maszyn.

Czytaj więcej

Na Radarze TV: MiGi 29 z Polski trzeba przebudować

W sprawie migów głos zabrał we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przekonywał ,że zdaniem polskiego rządu broń ofensywna dla Ukrainy, a do takiej można zaliczyć używane myśliwce rosyjskiej produkcji powinna być przekazywana broniącym się przed agresją Putina naszym wschodnim sąsiadom z jednomyślną zgodą wszystkich państw – członków NATO. – Polska i NATO nie są częścią tej wojny – tłumaczył decyzje polskich władz Morawiecki. Polska zasugerowała przy tym aby wszystkie kraje atlantyckiej koalicji, które dysponują samolotami nadającymi się do przekazania w celu wsparcia obrońców Ukrainy, zrobiły to samo co Polska.

Wkrótce po wystąpieniu premiera RP o komentarz w sprawie propozycji Warszawy pytana była Victoria Nuland podsekretarz stanu w Departamencie Stanu USA. - Polacy zaskoczyli nas swoją propozycją. Wydaje się, że to stanowisko nie było uzgodnione i skonsultowane z USA, dlatego nie mamy komentarza w tej sprawie – przyznała wczoraj Nuland.

W środę jednoznacznie na polskie propozycje w sprawie samolotów odpowiedział rzecznik Pentagonu John Kirby: propozycja Polski nie jest możliwa do utrzymania - ocenił.

MIG-29

MIG-29

Fotorzepa/Roman Bosiacki

Sprawę przekazania Migów i innych samolotów rosyjskiej produkcji pochodzących z krajów Europy Wschodniej Ukrainie w zamian za amerykańskie F-16 podniósł w zeszłym tygodniu podczas debaty na temat dostarczania przez UE uzbrojenia nad Dniepr szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski niedługo potem ujawnił ,że rozmawia z wieloma krajami o przekazywaniu samolotów Ukrainie, jednak jego zdaniem „to Stany Zjednoczone będą decydować czy Ukraińcy je dostaną".

Polski prezydent Andrzej Duda konsekwentnie dementował w ostatnich dniach jakoby Polska miała przekazywać Ukrainie migi używane przez Siły Powietrzne RP.

W opinii ekspertów transfer gotowych do bojowego użycia maszyn z zasobów Polski, Słowacji, Rumunii czy Bułgarii wydaje się w obecnych warunkach mało realistyczny.