Żołnierze GROM z własną makietą

Do niedawna żołnierze Wojsk Specjalnych GROM odbywali ćwiczenia w odbijaniu zakładników z pokładów samolotów za granicą lub z kolegami z innych służb. Fot. Komenda Główna Straży Granicznej.

Jednostka Wojskowa GROM zawarła umowę na dostawę makiety samolotu pasażerskiego.

Kontrakt ma wartość 1,8 mln zł. Na jego mocy, firma Glomex MS Polska dostarczy Jednostce Wojskowej GROM makietę samolotu pasażerskiego. Posłuży ona w procesie szkolenia operatorów Wojsk Specjalnych.

Zwycięska oferta pokonała w postępowaniu przetargowym, zainicjowanym pod koniec grudnia 2018 r., propozycje czterech innych podmiotów. Realizacja zlecenia ma zostać zakończona do końca sierpnia tego roku.

Czytaj także: Pięciu chętnych w przetargu na makietę samolotu dla GROM

Dotychczas żołnierze jednostek specjalnych nie posiadali takiej infrastruktury. Ćwiczenia z odbijania samolotów z rąk porywaczy realizowane były w ośrodkach zagranicznych oraz na poligonie Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji w Warszawie, gdzie znajduje się kadłub samolotu pasażerskiego Tu-134.

Dodatkowo, w 2012 r. wojsko sondowało możliwość zakupu kadłuba samolotu Boeing 767-300ER (SP-LPC, Poznań). Maszyna została wycofana z eksploatacji przez PLL LOT po awaryjnym lądowaniu 1 listopada 2011 r.

Czytaj także: Od visa do grota i pioruna, czyli 100 lat polskiej zbrojeniówki

 

 

 

 

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Patrioty na polskich kołach

Zestawy rakietowe Patriot, które zamówiły w USA Siły Zbrojne RP, wykorzystywać będą ciężarówki, ciągniki ...

Rosyjscy lotnicy odczuli sankcje

Produkcja rosyjskiego przemysłu lotniczego mocno w dół. To efekt sankcji nałożonych na Rosję przez ...

Nowe okręty transportowe dla US Navy

W stoczni koncernu Austal w Mobile w stanie Alabama odbyła się uroczystość położenia stępki ...