Żołnierze GROM z własną makietą

Do niedawna żołnierze Wojsk Specjalnych GROM odbywali ćwiczenia w odbijaniu zakładników z pokładów samolotów za granicą lub z kolegami z innych służb. Fot. Komenda Główna Straży Granicznej.

Jednostka Wojskowa GROM zawarła umowę na dostawę makiety samolotu pasażerskiego.

Kontrakt ma wartość 1,8 mln zł. Na jego mocy, firma Glomex MS Polska dostarczy Jednostce Wojskowej GROM makietę samolotu pasażerskiego. Posłuży ona w procesie szkolenia operatorów Wojsk Specjalnych.

Zwycięska oferta pokonała w postępowaniu przetargowym, zainicjowanym pod koniec grudnia 2018 r., propozycje czterech innych podmiotów. Realizacja zlecenia ma zostać zakończona do końca sierpnia tego roku.

Czytaj także: Pięciu chętnych w przetargu na makietę samolotu dla GROM

Dotychczas żołnierze jednostek specjalnych nie posiadali takiej infrastruktury. Ćwiczenia z odbijania samolotów z rąk porywaczy realizowane były w ośrodkach zagranicznych oraz na poligonie Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji w Warszawie, gdzie znajduje się kadłub samolotu pasażerskiego Tu-134.

Dodatkowo, w 2012 r. wojsko sondowało możliwość zakupu kadłuba samolotu Boeing 767-300ER (SP-LPC, Poznań). Maszyna została wycofana z eksploatacji przez PLL LOT po awaryjnym lądowaniu 1 listopada 2011 r.

Czytaj także: Od visa do grota i pioruna, czyli 100 lat polskiej zbrojeniówki

 

 

 

 

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejny holownik zmierza do marynarki

W stoczni Remontowa Shipbiulding, grupa kapitałowa Remontowa Holding, zwodowano czwarty z sześciu holowników zamówionych ...

HMS Medway w służbie

W stoczni w Chatham odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Royal Navy okrętu ...

ORP Orzeł do remontu

W drugiej połowie sierpnia udało się rozstrzygnąć dwa postępowania przetargowe związane z naprawą kolejnych ...