Kategorie: Technologie

Amerykańskie „Superdziało” może paść ofiarą cięć budżetowych

Administracja prezydenta Joe Bidena przedstawiła pełny projekt budżetu Stanów Zjednoczonych Ameryki na rok podatkowy 2022. Pentagon miałby, o ile Kongres wyrazi na to zgodę, otrzymać na swoje potrzeby 715 mld dol.

To dużo, mimo to pojawi się jednak konieczność dokonania cięć w niektórych już realizowanych przedsięwzięciach.

Jedną z ich ofiar będzie najprawdopodobniej program budowy działa strategicznego dalekiego zasięgu SLRC (Strategic Long-Range Cannon). Demonstrator technologii jest obecnie testowany przez US Army. Do końca tego roku prace nad nim mają zostać wstrzymane. To oznacza oszczędności rzędu ponad 70 mln dol. tylko w roku podatkowym 2022. Zaoszczędzone środki posłużą do finansowania innych programów. Np. opracowania nowych środków łączności, nowej amunicji dalekiego zasięgu itd. Dla porównania, w latach podatkowych 2020 i 2021 przewidziano na realizację programu SLRC 124,6 mln dol. Już opracowane rozwiązania mają znaleźć zastosowanie w  w innych programach.

Czytaj także: US Army testuje działo strategiczne dalekiego zasięgu

Demonstrację działa o donośności tysiąca mil (1609 km) miało nastąpić w 2023 r. Znane rysunki koncepcyjne i modele przedstawiały system podobny do 280 mm działa atomowego M65 używanego w latach 1955-1962. Miałby być to system przewoźny. Na stałą pozycję ogniową transportowany dzięki systemowi składającemu się trzyosiowego dołączanego wózka i przedniego sprzęgu do ciągnika siodłowego Oshkosh M1070 HETS.

Działo miało służyć do zwalczania celów naziemnych (i być może nawodnych) na dużych dystansach. Jego opracowanie wiązało się z przewidywaną przez US Army koniecznością operowania na oddalonych od siebie wyspach na Pacyfiku. Miało ono służyć do zwalczania przede wszystkim celów „twardych”, np. umocnień. Ponadto miało być sposobem na ominięcie traktatu INF o redukcji rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Być może wycofanie się Stanów Zjednoczonych z tego sowiecko/rosyjsko-amerykańskiego traktatu rozbrojeniowego umożliwiło uzyskanie tego samego efektu z wykorzystaniem bardziej konwencjonalnych i mniej kłopotliwych technicznie środków.

Czytaj także: Kolejne pociski LRASM dla USAF i US Navy

Następcą SLRC nie zostanie raczej działo elektromagnetyczne w układzie szynowym (railgun). Na ich rozwój również zabraknie środków w 2022 r. podatkowym. Program rozwijała US Navy, ale możliwe byłoby wykorzystanie tego rodzaju działa także na lądzie, oczywiście po rozwiązaniu niektórych problemów technicznych i technologicznych. Pewność co do losów obydwu projektów uzyskamy jednak dopiero wówczas, gdy Kongres zatwierdzi projekt ustawy budżetowej.

Polecane

Kolejny test hipersonicznego Cyrkona

Fregata Admirał Fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow wystrzeliła pocisk hipersoniczny 3M22 Cyrkon do celu lądowego. W…

8 godzin temu

Leopardy dostaną lufy z Podkarpacia

Huta Stalowa Wola, dziś prawdziwe centrum artyleryjskie polskiej zbrojeniówki, będzie produkować licencyjne lufy do czołgów…

1 dzień temu

Ministerstwo Obrony odpowiada w sprawie okrętów podwodnych

Kancelaria Sejmu opublikowała trzy odpowiedzi resortu obrony narodowej na poselskie interpelacje dotyczące okrętów podwodnych Marynarki…

1 dzień temu

W Gdyni rozpoczęto budowę najnowocześniejszych okrętów przeciwminowych

W stoczni CRIST w Gdyni rozpoczęto cięcie arkuszy blach stalowych do budowy pierwszego z 12…

1 dzień temu

Pierwszy AW101 dla Polski testowany w locie

Pierwszy z czterech zamówionych przez polską Marynarkę Wojenną śmigłowców AW101 (ZR285) wykonał testowy lot w…

2 dni temu

Problemy z produkcją czołgów T-84

W ukraińskich mediach pojawiła się informacja o możliwym opóźnieniu dostawy pierwszego „zukrainizowanego” czołgu T-84 do…

2 dni temu