Właśnie startuje projekt badawczy SOFTANET. Jego celem jest zapewnienie sojusznikom z NATO bezpiecznej komunikacji i wyeliminowanie w tej sferze dotychczasowych ograniczeń.
Obok specjalistów gdyńskiego Radmoru, producenta radiostacji polowych, w polskim zespole SOFTANET jest także poznańska firma informatyczna ITTI. Grupę uzupełniają naukowcy z Wojskowego Instytutu Łączności oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Czytaj także: Ożarowskie interkomy niezastąpione w US Army
Projekt SOFTANET (akronim od SOFtware Defined Tactical and TheAtre NETwork) ma na celu potwierdzenie zalet sieci definiowanej programowo dla wojskowej łączności szczebla taktycznego i operacyjnego, a także przygotowanie pokazu użycia wybranych technologii. Głównymi elementami prezentacji mają być wirtualizacja zasobów obliczeniowych i pamięci masowej sieci taktycznych oraz wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania w celu zapewnienia systemom łączności sprawności technicznej i operacyjnej.
Kluczowy problem: wspólne zarządzanie w sieci
Nie jest tajemnicą, że technologie sieciowe stosowane obecnie w komunikacji taktycznej NATO mają wiele ograniczeń. Te komplikują m.in. kwestię rekonfiguracji sieci, zarządzanie zasobami systemowymi i funkcjami wykorzystywanych urządzeń. Dzisiejsze rozwiązania zapewniają jedynie podstawowy wspólny poziom interoperacyjności, a ich konfiguracja i zarządzanie są wyjątkowo skomplikowane i czasochłonne. To poważny problem dla skuteczności współdziałania dowództw obecnego teatru działań wojennych i sieci taktycznych. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku dużych sieci koalicyjnych, w których problemem jest brak wspólnego systemu zarządzania.