W Rosji opatentowano latający automat Kałasznikowa

Zdjęcie z Youtube'a. Dron stoi w pionie, w środku widoczny automat kałasznikowa.

Patent na niego uzyskał – podobno jeszcze pod koniec ubiegłego roku – rosyjski koncern „Ałmaz-Antej”. Znany m.in. z produkcji zestawów przeciwlotniczych „Buk”.

Eksperci opisują nowy wynalazek jedynie na podstawie klipów wideo, jakie pojawiły się w internecie. Dron ma dwa śmigła z przodu na skrzydłach, ale nie wiadomo jaki ma napęd. Pod spodem widać sterczący, charakterystyczny magazynek „kałasznikowa”.

Podobno maszyna została skonstruowana w ramach programu wyposażania rosyjskiej armii w bojowe drony. Według nieoficjalnych informacji istnieje również podwodna maszyna uzbrojona w „kałasznikowa” przeznaczona do zwalczania płetwonurków.

Opatentowany dron ma jednak wiele ograniczeń. „Kałasznikow” przeznaczony jest do rażenia celów żywych lub nieopancerzonych, do nich ograniczy się za tym i obecna konstrukcja. Ponieważ śmigła ma samolotowe, a nie helikopterowe, nie będzie mógł zawisać w miejscu. Na dostępnych zdjęciach nie widać w jaki sposób można zmieniać magazynek w automacie umieszczonych na dronie, jego użyteczność będzie więc ograniczona 30 wystrzałami. W dodatku na nagraniach widać, że broń strzela jedynie ogniem pojedynczym, nie wiadomo czy może strzelać seriami i z jakim skutkiem.

– Wielkiego sensu to nie ma – napisał „Bussines Insider” po obejrzeniu klipów z Internetu.

Czytaj także: Rosja: atomowa torpeda za dwa lata

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Enamor zmodernizuje polskie Gavie

1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza podpisała umowy z firmą Enamor z Gdyni dotyczące ...

Sekretne laboratorium zbrojeniowe Ameryki uchyla drzwi

Tajny ośrodek badawczy Skunk Works z Palmdale, dziś w strukturach Lockheed Martin, zaczynał działalność ...

Pierwsza misja włoskich F-35A

Ministerstwo Obrony Włoch przebazowało sześć wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II na ...