Korweta rakietowa Inguszetija podczas ceremonii wcielenia do służby w Sewastopolu. Fot./Ministerstwo Obrony Rosji.

W Sewastopolu odbyła się uroczystość podniesienia bandery i wprowadzenia do służby we Flocie Czarnomorskiej korwety rakietowej projektu 21631 Inguszetija (nr burtowy 630).

Jest to ósma jednostka typu Bujan-M w Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Czytaj także: Rosja utraciła pierwszy seryjny egzemplarz Su-57

Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2014 r. w stoczni w Zielonodolsku nad Wołgą. Okręt zwodowano 11 czerwca 2019 r. Jednostkę przydzielono do Floty Czarnomorskiej, gdzie dołączy do dwóch bliźniaczych okrętów. Według obecnych planów, w tym roku, dołączy do nich korweta Grajworon, której budowa rozpoczęła się w kwietniu 2015 r. Pierwsze ćwiczenia z udziałem Inguszetii zaplanowano na początek roku.

Korwety projektu 21631 mają wyporność niespełna 1000 ton i długość 74,1 m. Są bardzo silnie jak na swoje rozmiary. Okręty uzbrojono m.in.: w ośmiokomorową pionową wyrzutnię UKSK do rakiet kierowanych, pozwalające na odpalanie pocisków rodziny Kalibr-NK. Jednostki posiadają także dwa rakietowe zestawy przeciwlotnicze bliskiego zasięgu Gibka, 100 mm armatę uniwersalną A-190 i 30 mm armatę szybkostrzelną AK-630M-2. W ciągu ostatnich lat jednostki tego typu kilkukrotnie odpaliły pociski Kalibr na cele znajdujące się na terenie Syrii.

Czytaj także: Rosjanie rozpoczynają budowę dwóch okrętów podwodnych

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Umowa na łódź ratowniczą dla MSPiR

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa podpisała umowy z duńską firmą Desmi Ro-Clean A/S. Porozumienia ...

GROM na zakupach

Jednostka Wojskowa GROM rozstrzygnęła kolejne przetargi, które były realizowane bezpośrednio przez pion zakupów jednostki, ...

Japonia odbudowuje zdolności utracone po II Wojnie Światowej

Japonia podjęła decyzję o zakupie amerykańskich samolotów myśliwskich typu F-35B dla lotnictwa japońskich morskich ...