Korweta Inguszetija w służbie

Korweta rakietowa Inguszetija podczas ceremonii wcielenia do służby w Sewastopolu. Fot./Ministerstwo Obrony Rosji.

W Sewastopolu odbyła się uroczystość podniesienia bandery i wprowadzenia do służby we Flocie Czarnomorskiej korwety rakietowej projektu 21631 Inguszetija (nr burtowy 630).

Jest to ósma jednostka typu Bujan-M w Marynarce Wojennej Federacji Rosyjskiej.

Czytaj także: Rosja utraciła pierwszy seryjny egzemplarz Su-57

Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2014 r. w stoczni w Zielonodolsku nad Wołgą. Okręt zwodowano 11 czerwca 2019 r. Jednostkę przydzielono do Floty Czarnomorskiej, gdzie dołączy do dwóch bliźniaczych okrętów. Według obecnych planów, w tym roku, dołączy do nich korweta Grajworon, której budowa rozpoczęła się w kwietniu 2015 r. Pierwsze ćwiczenia z udziałem Inguszetii zaplanowano na początek roku.

Korwety projektu 21631 mają wyporność niespełna 1000 ton i długość 74,1 m. Są bardzo silnie jak na swoje rozmiary. Okręty uzbrojono m.in.: w ośmiokomorową pionową wyrzutnię UKSK do rakiet kierowanych, pozwalające na odpalanie pocisków rodziny Kalibr-NK. Jednostki posiadają także dwa rakietowe zestawy przeciwlotnicze bliskiego zasięgu Gibka, 100 mm armatę uniwersalną A-190 i 30 mm armatę szybkostrzelną AK-630M-2. W ciągu ostatnich lat jednostki tego typu kilkukrotnie odpaliły pociski Kalibr na cele znajdujące się na terenie Syrii.

Czytaj także: Rosjanie rozpoczynają budowę dwóch okrętów podwodnych

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina chce kupić więcej pocisków Javelin

Władze Ukrainy przesłały do Waszyngtonu zapotrzebowanie dotyczące przeciwpancernych zestawów rakietowych Lockheed Martin/Raytheon FGM-148 Javelin. ...

FCAS powoli nabiera kształtów

Minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly i obrony Republiki Federalnej Niemiec Ursula von ...

BAE Systems dostarczy działa samobieżne US Army

Koncern BAE Systems podpisał kontrakt na dostawy kolejnej partii 155 mm haubicoarmat samobieżnych M109A7 ...