Na Bałtyku rozpoczęły się ogromne manewry rosyjskiej floty „Oceaniczna tarcza – 2019”.
Wracające z parady w Petersburgu 28 lipca (w dniu rosyjskiej floty) okręty będą przez tydzień – od 1 do 9 sierpnia – ćwiczyły na Morzu Bałtyckim, poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.
Wcześniej o swoich manewrach informowała Flota Północna, której siedem okrętów (w tym atomowy okręt podwodny) sformowało eskadrę na Bałtyku. Również rosyjska Flota Bałtycka potwierdziła, że jej cztery okręty też rozpoczęły ćwiczenia.
Czytaj także: Rosja tworzy własny Internet. Cele czysto wojskowe
Teraz okazuje, że w manewrach bierze udział 49 okrętów i kutrów, 20 okrętów logistycznych i holowników oraz 58 „maszyn latających” należących i do floty, i do „sił powietrzno-kosmicznych”. W sumie w ćwiczeniach bierze udział 10 rys. marynarzy i żołnierzy.
– Podstawę zgrupowania stanowią okręty, które brały udział w paradzie (w Petersburgu) – informuje rosyjskie ministerstwo obrony. W paradzie brały udział 43 okręty.
Manewrami dowodzi głównodowodzący rosyjskiej floty, admirał Nikołaj Jewmienow.
Oficjalnie celem ćwiczeń jest „użycia ugrupowania tworzonego przez różne Floty oraz doskonalenie nawyków zarządzania Flotą”. Manewry mają także na celu „sprawdzenie gotowości sił marynarko wojennej do obrony narodowych interesów Rosyjskiej Federacji”.
Czytaj także: Rosja chce lotniskowca. Nie ma tylko pieniędzy
Pierwsze ćwiczenia „Oceaniczna tarcza” przeprowadzono w zeszłym roku (1-8 września) na Morzu Śródziemnym. Wtedy wzięło w nich udział 26 okrętów, dwa okręty podwodne oraz 34 samoloty i helikoptery. W ich ramach prowadzono ćwiczebne strzelania rakietowe, zarówno z okrętów jak i samolotów oraz helikopterów. Na ich zakończenie minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że „Oceaniczna tarcza” będzie manewrami prowadzonymi stale.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.