Okręty rosyjskiej flot. Fot./mil.ru.

Na Bałtyku rozpoczęły się ogromne manewry rosyjskiej floty „Oceaniczna tarcza – 2019”.

Wracające z parady w Petersburgu 28 lipca (w dniu rosyjskiej floty) okręty będą przez tydzień – od 1 do 9 sierpnia – ćwiczyły na Morzu Bałtyckim, poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Wcześniej o swoich manewrach informowała Flota Północna, której siedem okrętów (w tym atomowy okręt podwodny) sformowało eskadrę na Bałtyku. Również rosyjska Flota Bałtycka potwierdziła, że jej cztery okręty też rozpoczęły ćwiczenia.

Czytaj także: Rosja tworzy własny Internet. Cele czysto wojskowe

Teraz okazuje, że w manewrach bierze udział 49 okrętów i kutrów, 20 okrętów logistycznych i holowników oraz 58 „maszyn latających” należących i do floty, i do „sił powietrzno-kosmicznych”. W sumie w ćwiczeniach bierze udział 10 rys. marynarzy i żołnierzy.

– Podstawę zgrupowania stanowią okręty, które brały udział w paradzie (w Petersburgu) – informuje rosyjskie ministerstwo obrony. W paradzie brały udział 43 okręty.

Manewrami dowodzi głównodowodzący rosyjskiej floty, admirał Nikołaj Jewmienow.

Oficjalnie celem ćwiczeń jest „użycia ugrupowania tworzonego przez różne Floty oraz doskonalenie nawyków zarządzania Flotą”. Manewry mają także na celu „sprawdzenie gotowości sił marynarko wojennej do obrony narodowych interesów Rosyjskiej Federacji”.

Czytaj także: Rosja chce lotniskowca. Nie ma tylko pieniędzy

Pierwsze ćwiczenia „Oceaniczna tarcza” przeprowadzono w zeszłym roku (1-8 września) na Morzu Śródziemnym. Wtedy wzięło w nich udział 26 okrętów, dwa okręty podwodne oraz 34 samoloty i helikoptery. W ich ramach prowadzono ćwiczebne strzelania rakietowe, zarówno z okrętów jak i samolotów oraz helikopterów. Na ich zakończenie minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział, że „Oceaniczna tarcza” będzie manewrami prowadzonymi stale.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wildcaty dotarły na Filipiny

Na Filipiny dotarły dwa wielozadaniowe śmigłowce pokładowe Leonardo AW159 Lynx Wildcat Mk220. Maszyny zamówiono ...

Ukraina otrzymała dwa patrolowce od US Coast Guard

Do portu w Odessie wszedł statek do przewozu ładunków wielkogabarytowych Ocean Freedom, pływający pod ...

Merlin MK4. Fot./Leonardo

Wirus nie zatrzymał budowy morskich śmigłowców

Kontrakt na dostawy ciężkich maszyn do zwalczania okrętów podwodnych i bojowego ratownictwa nie jest ...