Polskie jastrzębie ćwiczą z włoskimi F-35A podczas BALTOPS-50

F-16C Jastrząb z włoskim F-35A. Fot./31. Baza Lotnictwa Taktycznego
F-16C Jastrząb z włoskim F-35A. Fot./31. Baza Lotnictwa Taktycznego
Polski F-16C Jastrząb we wspólnym locie z włoskim F-35A. Fot./31. Baza Lotnictwa Taktycznego.

W ramach międzynarodowych ćwiczeń BALTOPS-50, które rozpoczęły się 6 czerwca, polscy piloci realizowali wspólne zadania z włoskimi pilotami, którzy latają na wielozadaniowych samolotach bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Polskie F-16C/D Jastrząb i włoskie F-35A wykonywały zadania osłony biorących udział w ćwiczeniach okrętów operujących na Morzu Bałtyckim. Była to jedna z pierwszych okazji do współpracy pomiędzy polskimi pilotami i sojusznikami, którzy już eksploatują F-35. Okazją do tego jest obecność od 1 maja 2021 r. włoskiego kontyngentu w misji NATO Baltic Air Policing. Maszyny stacjonują w bazie Amari w Estonii.

Udział w nim dwóch F-35A Aéronautica Militare to pierwsze zastosowanie maszyn tego typu w misji państw NATO w krajach bałtyckich. Nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości polsko-włoska współpraca sił powietrznych zostanie zintensyfikowana. Nieoficjalne informacje mówią, że włoskie Aéronautica Militare planują w przyszłym roku realizację kolejnej tury w ramach NATO Baltic Air Policing. Tym razem jednak w oparciu o jedną z baz w Polsce.

Czytaj także: Kontrakt na F-35 podpisany. „Wzmocni nasze bezpieczeństwo”

Polska 31 stycznia 2020 r. podpisała kontrakt dotyczący zakupu 32 samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II. Wartość porozumienia wynosi 4,6 mld dol. Pierwsze z nich trafią do Polski w 2024 r. i na razie będą służyć do szkolenia na terytorium Stanów Zjednoczonych. W Polsce bazą pierwszej eskadry będzie Łask. Nowe maszyny, które sukcesywnie będą przybywać do naszego kraju od przełomu 2025 i 2026 r., pozwolą na wycofanie z eksploatacji obecnie używanych samolotów MiG-29 oraz Su-22 sowieckiej produkcji.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Serbia kupuje Mistrale

Europejski koncern rakietowy MBDA zawarł z Ministerstwem Obrony Serbii kontrakt dotyczący zakupu 18 wyrzutni ...

Departament Obrony wyjaśnia wyższą cenę F-35A dla Polski

Brytyjskie media opublikowały wyjaśnienia Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczące kalkulacji ceny wielozadaniowych samolotów bojowych ...

ORP „Nigdy” opuścił stocznię. Budowali go aż 17 lat

Budowany od 17 lat słynny już patrolowiec, znany wcześniej jako korweta Gawron, opuścił gdyńską ...