Węgierskie Migi nie znalazły kupca

Jeden z węgierskich MiG-ów-29 sfotografowany w 2017 r. na terenie bazy lotniczej Kecskemét. Fot. USNG.

Ministerstwo obrony Węgier nie znalazło zainteresowanych zakupem wycofanych z eksploatacji samolotów myśliwskich MiG-29 oraz części zamiennych i uzbrojenia do nich.

Na początku lutego Ministerstwo Obrony Węgier, po raz kolejny, podjęło próbę sprzedaży 19 samolotów Mig-29, 20 zapasowych silników RD-33, a także 293 elementów ich wyposażenia oraz uzbrojenia.

Całość wyceniono na kwotę niecałych 10 mln dolarów.

Wcześniej, w listopadzie 2017 r., na sprzedaż wystawiono 23 samoloty za 18 mln dolarów, także bez skutku.

Czytaj także: Okolicznościowe malowanie malborskich myśliwców MiG-29

Węgry przejęły 28 MiG-ów-29 (22 jednomiejscowych i 6 dwumiejscowych) w 1993 r. w ramach konwersji długów ZSRS. Maszyny pozostawały zatem w eksploatacji 18 lat, choć niektóre z bardzo małą intensywnością – nalot niektórych nie przekraczał 200 godzin. Maszyny są składowane pod gołym niebem w bazie lotniczej Kecskemét.

Brak zainteresowania zakupem sprzętu na Węgrzech można tłumaczyć m.in. systematycznym ograniczaniem skali użycia MiG-ów-29 w Europie Centralnej. Obecnie, jeśli chodzi o państwa NATO, są one eksploatowane w Polsce, Słowacji i Bułgarii. Rządy dwóch ostatnich podjęły jednak już decyzje o ich zastąpieniu przez maszyny nowej generacji Lockheed Martin F-16V Block 72. Z kolei polskie władze, po serii wypadków z udziałem MiG-ów, coraz głośniej mówią o potrzebie zakupu maszyn F-35A Lightning II.

Czytaj także: Czarna seria myśliwców Mig-29

Także stan techniczny węgierskich maszyn nie był wysoko oceniany, choćby z powodu sposobu przechowywania ich. Stąd raczej nie nadawały się do reaktywacji, a co najwyżej mogły być źródłem części zamiennych.

 

 

 

 

 

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Szwajcaria jednak kupi nowe samoloty bojowe

Szwajcarskie ośrodki badania opinii publicznej opublikowały wyniki sondażu związanego z planowanym referendum w sprawie ...

Superpociski JASSM już szachują Kaliningrad

Pierwsze, dalekosiężne, manewrujące pociski AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missiles) właśnie trafiają pod skrzydła ...

Ostatnia Anakonda Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej po remoncie

Do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni przyleciał wielozadaniowy śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda o ...