Czy Chiny dostarczą samoloty bojowe Argentynie?

JF-17 Thunder. Fot./Siły Powietrzne Pakistanu.
JF-17 Thunder. Fot./Siły Powietrzne Pakistanu.
Chiny proponują Argentynie sprzedaż 12 wielozadaniowych samolotów bojowych JF-17 Thunder, powstałych w kooperacji przemysłów lotniczych Chin i Pakistanu. Fot./Siły Powietrzne Pakistanu.

Argentyńskie media poinformowały, że w pierwszych dniach maja w Buenos Aires przebywała chińska delegacja przedstawicieli rządu i specjalistów przemysłu lotniczego.

Wśród tematów rozmów była także propozycja sprzedaży naddźwiękowych wielozadaniowych samolotów bojowych CAC/PAC JF-17 Thunder.

Zgodnie z informacjami medialnymi, Chińczycy proponują Argentynie sprzedaż 12 samolotów. W tym dwóch dwumiejscowych, z opcją na dostawę kolejnych. Te ostatnie mogłyby być montowane na terenie Argentyny w zakładach Fábrica Argentina de Aviones SA w Córdobie. Jest to jedna z dwóch nowych propozycji złożonych rządowi w Buenos Aires, który od pewnego czasu chce kupić nowe wielozadaniowe maszyny bojowe i tym samym zapoczątkować proces modernizacji lotnictwa wojskowego.

Czytaj także: Chiny czekają na nowy okręt desantowy

Propozycja chińska ma poniekąd związek z fiaskiem sprzedaży do Argentyny 12 południowokoreańskich samolotów Korea Aerospace Industries F/A-50 Golden Eagle. Nieoczekiwanie, w październiku ubiegłego roku, swoje weto dotyczące ich sprzedaży postawił rząd Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, brytyjski przemysł dostarcza sześć komponentów południowokoreańskich samolotów, które wymagają zgody na reeksport. Wówczas rząd Republiki Korei musiał formalnie wycofać swoją zgodę na sprzedaż maszyn, pozostawiając Argentyńczyków „na lodzie”. W przypadku JF-17 Thunder, a także promowanego przez Rosję MiG-a-35, nie ma możliwości zablokowania sprzedaży przez rząd brytyjski czy amerykański. To z kolei podnosić szanse na zawarcie kontraktu.

JF-17 Thunder. Fot./Siły Powietrzne Pakistanu.
JF-17 Thunder. Fot./Siły Powietrzne Pakistanu.

Obecnie Fuerza Aérea Argentina znajdują się w głębokim kryzysie ‒ gwałtownie spada bowiem gotowość operacyjna ostatnich maszyn McDonnell-Douglas A-4AR Fightinghawk, stanowiących ich trzon. Z ponad 20 znajdujących się na stanie jedynie pięć-sześć jest zdolnych do wykonywania zadań bojowych. Jedną z tych maszyn utracono w wypadku latem ubiegłego roku.Chiny proponują Argentynie sprzedaż 12 wielozadaniowych samolotów bojowych JF-17 Thunder, powstałych w kooperacji przemysłów lotniczych Chin i Pakistanu. Fot. Siły Powietrzne Pakistanu.

Mogą Ci się również spodobać

Ruszają prace nad nową brytyjską fregatą

W stoczni koncernu BAE Systems w Govan odbyła się uroczystość palenia blach do budowy ...

Indie kupują rosyjskie S-400

Dostawy zaczną się po 2020 roku. Mike Pompeo, Sekretarz stanu USA, wyraził swoje obawy. – ...

Nowy patrolowiec Royal Navy

Koncern BAE Systems przekazał Royal Navy pełnomorskiego okrętu patrolowego HMS Tamar (P233). Jest to ...