Izrael przywrócił do służby zalane F-16

Jeden z izraelskich samolotów F-16C Barak. Fot./Siły Powietrzne Izraela.

Wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Barak, które zostały uszkodzone na skutek styczniowej powodzi w bazie lotniczej Hacor, wyremontowano i przywrócono do służby.

9 stycznia 2020 r. nad bazą Sił Powietrznych Izraela przeszła nawałnica, która spowodowała zalanie zagłębionych w gruncie schronohangarów. W części których znajdowały się samoloty. Według nieoficjalnych informacji zalanych zostało osiem Baraków. Zadanie oceny ich stanu i przywrócenia do linii bądź spisania przypadło zespołowi naprawczo-remontowemu Aerial Maintenance Unit w bazie Tel Nof.

Prace prowadzono w bazach Hacor i Tel Nof. Wynikało to z różnego stopnia uszkodzenia poszczególnych maszyn. W każdym przypadku prace wieńczył oblot przez pilotów doświadczalnego 5601. Dywizjonu „Manat, bazującego w Tel Nof. Największym problemem, na którzy wskazali Izraelscy technicy, był brak procedur i bazy danych dotyczących napraw samolotów tego typu. W efekcie prace przy zalanych samolotach miały de facto charakter doświadczalny.

Czytaj także: Zamówienie na silniki do eksportowych F-16

Siły Powietrzne Izraela są jednym z największych eksportowych użytkowników samolotów bojowych rodziny Lockheed Martin F-16. Obecnie w linii znajduje się ponad 220 maszyn w wersjach F-16C/D Barak i F-16I Sufa.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSPO 2019: Od krabów do grota – narodowy koncern zbroi armię

Krajowy przemysł obronny, choć słabszy od zachodniej, potężnej konkurencji, ściga świat, a Polska Grupa ...

Konsolidacja lotniczych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Dwa największe zakłady odpowiedzialne za serwisowanie samolotów bojowych w kraju, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr ...

Miliardy dolarów na pociski Boeinga

Boeing zawarł dwa kontrakty dotyczące produkcji i dostaw pocisków kierowanych do odbiorców zagranicznych. Ich ...