Hobarty w komplecie

Niszczyciel rakietowy HMAS Sydney typu Hobart. Fot./Royal Australian Navy.

Royal Australian Navy odebrała niszczyciel rakietowy HMAS Sydney (DDG 42). Jest to trzeci i ostatni okręt typu Hobart.

Uroczystość odbyła się 28 lutego w australijskim Osborne. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, dowódca floty i reprezentanci przemysłu.

Budowa niszczyciela rozpoczęła się w listopadzie 2015 r., a jego wodowanie odbyło się 19 maja 2018 r. Wcielenie okrętu do służby ma nastąpić w maju bieżącego roku.

Niszczyciele, bazujące na projekcie hiszpańskich fregat typu Alvaro de Bazan, zbudowano w stoczni ASC Pty Ltd. w Osborne. W ich budowie uczestniczyło wiele innych firmy z Australii. W Royal Australian Navy Hobarty zastąpiły fregaty typu Adelaide (licencyjne typu O.H. Perry) – ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej zespołom floty, a także wsparcie operacji sojuszniczych. W tym celu okręty wyposażono w amerykański system walki AN/SPY-1D (V) Aegis, współpracujący z pionowymi wyrzutniami Mk 41 VLS dla 48 pocisków rakietowych Standar SM-2 i ESSM.

Czytaj także: Nowy patrolowiec Royal Navy

Zakończenie programu budowy niszczycieli typu Hobart nie kończy bynajmniej procesu modernizacji sił nawodnych Royal Australian Navy. W Hiszpanii prowadzona jest budowa dwóch uniwersalnych okrętów zaopatrzeniowych, a wkrótce ruszy budowa dziewięciu wielozadaniowych fregat typu Hunter. Te ostatnie, podobnie jak Hobarty, powstaną w stoczni ASC Shipbuilding Pty Ltd. w Osborne.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Działają na trudnym i wymagającym rynku

Sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Według Polskiej Agencji ...

KC-390 zakończył próby zrzutu ładunków

Embraer zakończył kolejny etap procesu badawczo-rozwojowego samolotu transportowego KC-390. Obejmował on zrzuty ładunków z ...

MON nadal wyjaśnia katastrofę pod Pasłękiem

MON odrzuca oskarżenia, że próbuje utajnić wyniki ustaleń w sprawie katastrofy samolotu myśliwskiego Mig-29 ...