Fregata rakietowa Scirocco typu Maestrale. Fot./US Navy.

Marina Militare, po niemal 37 latach służby, wycofała fregatę rakietową Scirocco (F 573). Jest to jedna z ośmiu jednostek typu Maestrale wcielonych do służby jeszcze w latach 1982-1985.

Jednostka powstała w stoczni w stoczni Riva Trigoso w latach 1980-83. Ostatnim portem macierzystym jednostki była La Spezia.

Czytaj także: Nowe patrolowce dla Marina Militare

Okręt był intensywnie eksploatowany w działaniach ekspedycyjnych. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych zespołach pod flagą NATO, m.in. w operacjach w Zatoce Perskiej czy u wybrzeży byłej Jugosławii. Pełnił także zadania dozorowe na Morzu Adriatyckim skierowane przeciwko nielegalnej imigracji, eskortował jednostki handlowe w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej i na wodach w pobliżu Somalii. W ciągu całej służby przepłynął ponad 640 tys. mil morskich.

Od 2015 r. fregaty typu Maestrale są systematycznie wycofywane z Marina Militare, gdzie zastępują je jednostki typoszeregu FREMM. Dotychczas Włosi wycofali cztery z ośmiu, natomiast w linii znajduje się już osiem fregat nowego pokolenia.

Czytaj także: Marina Militare czeka na nowy okręt desantowy

Mogą Ci się również spodobać

Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Saab otrzy­mał zamó­wie­nie Sił Zbrojnych Królestwa Szwecji na realizację usług wspar­cia oraz obsługi tech­nicznej uzbro­je­nia ...

Celtech dostarczy sprzęt do transportu i dystrybucji wody

4. Regionalna Baza Logistyczna z Wrocławia podpisała dwie umowy z firmą Celtech dotyczące zakupu ...

Kolejny krok w modernizacji greckich F-16

Grecja wykonała kolejny krok związany z modernizacją posiadanej floty samolotów F-16 do standardu F-16V. ...