Marina Militare czeka na nowy okręt desantowy

Wodowanie wielozadaniowego okrętu desantowego Trieste. Fot./ Fincantieri.

W stoczni włoskiego koncernu Fincantieri w Castellammare di Stabia odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowego okrętu desantowego Trieste (L9890).

Jednostka została zamówiona w lipcu 2015 r. Koszt budowy oceniono wówczas na 1,1 mld euro. Uroczystość inauguracji procesu palenia blach miała miejsce w styczniu 2017 r. Według obecnych planów Trieste zostanie przekazany Marina Militare w pierwszej połowie 2022 r.

Okręt ma wypierać 33 000 ton i ma kadłub o długości całkowitej 245 m i maksymalnej szerokości 36 m. Układ napędowy CODOG z silnikami wysokoprężnymi i turbinami gazowymi zapewni mu prędkość maksymalną 25 węzłów i zasięg do 7000 mil morskich przy prędkości ekonomicznej 16 węzłów. Etatowa załoga będzie składać się z 460 osób, dodatkowo przewidziano możliwość zaokrętowania 600 ludzi.

Czytaj także: Dziewiąta fregata typu FREMM dla Włoch

Głównym zadaniem jednostki mają być operacje desantowe z wykorzystaniem lotnictwa i środków amfibijnych. Pokład lotniczy i hangar mają pozwolić na zabranie wielozadaniowych śmigłowców transportowych różnych typów – przede wszystkim Leonardo AW101 i NHIndustries NH90. Jednostka będzie także bazą dla barek i amfibii desantowych – te ostatnie w kadłubowym doku w rufowej części jednostki.

Nie można wykluczyć, że w przyszłości Trieste stanie się drugim włoskim nosicielem wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Czytaj także: Pani kanclerz chce lotniskowca

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Dwóch finalistów programu FARA

Do finału programu FARA (Future Attack and Reconnaissance Aircraft), który ma wyłonić dostawcę nowego ...

Szwajcaria otrzymała zgodę na zakup amerykańskiego uzbrojenia

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Szwajcarii samolotów bojowych oraz systemu ...

Wizyta w Stanach Zjednoczonych

Prezydent Andrzej Duda oraz Minister Mariusz Błaszczak rozpoczęli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Ważnym elementem, ...