Katastrofa przeciwpożarowego Herculesa

Fot./Talbert Reese

W Australii doszło do katastrofy samolotu transportowego Lockheed Martin C-130 Hercules należącego do cywilnego operatora, realizującego zadania przeciwpożarowe.

Maszyna, na pokładzie której znajdowała się trzyosobowa załoga, rozbiła się w rejonie Cooma Nowej Południowej Walii. Wszyscy zginęli.

Czytaj także: MSPO 2019: Herkulesy i Javeliny dla Polski

Hercules należał do amerykańskiej firmy Coulson Aviation, która realizuje zadania walki z pożarami w Australii. Bazą, z której wystartował do ostatniego lotu, była Richmond. Obecnie brak szczegółów tragedii, zostaną ustalone przez komisję wypadków lotniczych powołaną do tego celu.

Do walki z pożarami Australijczycy wynajmują samoloty cywilne firm specjalizujących się w tego typu usłudze. Według dostępnych informacji do Richmond przebazowano sześć. Po dwa C-130 i Boeingi 737, a także pojedyncze DC-10 i RJ85. W ciągu najbliższych dni mają trafić kolejne dwa DC-10 i MD-87.

Czytaj także: Wypadek C-130 Hercules w Afryce

Rozbity C-130 Hercules został wyprodukowany przez Lockheed Martin w 1981 roku na zamówienie Departamentu Obrony w wersji EC-130Q. Użytkownikiem było lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych. Zadaniem maszyny było utrzymanie komunikacji pomiędzy ośrodkami decyzyjnymi oraz okrętami podwodnymi uzbrojonymi w pociski balistyczne. Został wycofany z eksploatacji w listopadzie 2000 roku i skierowany do AMARC. Po demilitaryzacji wystawiono na sprzedaż, kupcem została firma Coulson Aviation.

W ostatnich tygodniach to kolejny incydent związany z samolotami rodziny C-130 Hercules. Seria rozpoczęła się 9 grudnia 2019 r., kiedy doszło do katastrofy C-130H należącego do Sił Powietrznych Chile (38 ofiar). 9 stycznia rozbił się C-130B Sił Powietrznych Republiki Południowej Afryki (bez ofiar).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Super Herculesy dla Amerykanów

Lockheed Martin podpisał umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczące produkcji i dostawy kolejnej ...

Jaką przyszłość ma Eurofighter?

Konsorcjum Eurofighter podpisało z agencją NATO Eurofighter 2000 and Tornado Management Agency (NETMA) umowy ...

Israel Sharon: Zależy nam, by w Warszawie dostrzeżono możliwości zbrojeniowej współpracy

Rozumiemy waszą determinację w dążeniu do technologicznej niezależności polskich fabryk broni. Sami tak działaliśmy, ...