USA sprzedają broń Japonii

Rakieta SM-3 wystrzeliwana z amerykańskiego niszczyciela USS Decatur. Fot./flickr.com.

Waszyngton zaaprobował zakup przez Tokio pocisków antybalistycznych za 3,3 mld dol.

Japonia kupiła 73 antyrakiety SM-3 Block IIA wytwarzane przez koncern Raytheon. Przeznaczone są do znajdujących się na okrętach wojennych systemów Aegis przechwytujących pociski balistyczne.

Od początku sierpnia komunistyczna Korea Północna dokonała siedmiu testowych odpaleń takich pocisków. Testy wywołały ogromne zaniepokojenie w Japonii oraz Korei Południowej. Co najmniej jedna z północnokoreańskich rakiet mogła dosięgnąć japońskich wysp.

Czytaj także: Japonia odbudowuje zdolności utracone po II Wojnie Światowej

Poza amerykańskimi i japońskimi okrętami wojennymi uzbrojonymi w Aegis, Tokio planuje zbudowanie dwóch naziemnych baz tego systemu.

Amerykańska Defense Security Cooperation Agency (DSCA) informując Kongres o dostawach podkreśliła, że „wzmocni to bezpieczeństwo USA poprzez polepszenie bezpieczeństwa głównego sojusznika, który jest filarem stabilności i postępu gospodarczego w regionie Pacyfiku”. W Japonii ponadto stacjonują oddziały amerykańskie.

Jednakże japoński minister obrony Takeshi Iwaya powiedział, że Korea Północna w sierpniu testowała nowe pociski krótkiego zasięgu. Celem Pyongyangu jest stworzenie rakiet mogących sforsować antyrakietową obronę wysp japońskich.

Czytaj także: Japonia wprowadziła nowy okręt podwodny

Według ekspertów system Aegis może zestrzeliwać pociski „lecące regularną, to znaczy przewidywalną trajektorią. Jakiekolwiek odchylania w torze lotu mogą oszukać system przechwytujący”.

A do tego, jak się zdaje dążą komuniści z Północy.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Boeing rozpoczyna testy nowego samolotu

Boeing rozpoczął testy prototypu samolotu szkolnego T-X w ramach fazy rozwoju konstrukcji (EMD – ...

Donald Trump nie sprzeda Turkom F-35

Prezydent Donald Trump podpisał ustawę wprowadzającą embargo na dostawy do Turcji wielozadaniowych samolotów bojowych ...