Hindusi przejęli pierwsze Guardiany

Pierwszy śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E Guardian przekazany Siłom Powietrznym Indii. Fot. Siły Powietrzne Indii.

W zakładach koncernu Boeing w Mesa, Arizona, odbyła się uroczystość przejęcia przez Siły Powietrzne Indii pierwszego śmigłowca bojowego AH-64E Guardian.

Kontrakt na zakup 22 maszyn bojowych AH-64E Guardian i 15 transportowych CH-47F Chinook został podpisany we wrześniu 2015 r. Łączna wartość podpisanych porozumień wynosi ok. 2,2 mld dol.

Czytaj także: Indie chcą kupić prawie pół tysiąca rosyjskich czołgów

Oferta Boeing i rządu Stanów Zjednoczonych pokonała propozycję Rosji.

Hinduski personel wojskowy przechodzi aktualnie szkolenie w bazie Fort Rucker w stanie Alabama. W strukturach lotnictwa Indii Guardiany zastąpią Mi-35. Pierwsza maszyna ma dotrzeć do macierzystej bazy w Pathankot już latem tego roku. Dla koncernu Boeing był to kolejny sukces na rynku indyjskim. Wcześniej spółka sprzedała tam samoloty patrolowe P-8I Neptune (12 zamówionych) i transportowe C-17 Globemaster III (11).

Rząd Indii wyraził zgodę na zakup kolejnej partii śmigłowców AH-64, które tym razem trafić mają do lotnictwa wojsk lądowych. Ważnym elementem programu jest współpraca przemysłowa ‒ struktury kadłubów wiropłatów i inne ich elementy powstają w zakładach Tata Boeing Aerospace Ltd. w Adibhatla na przedmieściach Hajdarabadu.

Czytaj także: Indie planują zakup rosyjskich myśliwców

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Super Hornet na próbach w Finlandii

Do bazy lotniczej Pirkkala w Finlandii przyleciał ostatni zespół fabryczny, który zgłosił się do ...

Amerykańskie Reapery w bazie w Mirosławcu

Amerykańskie superdrony dalekiego rozpoznania MQ-9 Reaper grzeją silniki w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych ...