Hindusi przejęli pierwsze Guardiany

Pierwszy śmigłowiec bojowy Boeing AH-64E Guardian przekazany Siłom Powietrznym Indii. Fot. Siły Powietrzne Indii.

W zakładach koncernu Boeing w Mesa, Arizona, odbyła się uroczystość przejęcia przez Siły Powietrzne Indii pierwszego śmigłowca bojowego AH-64E Guardian.

Kontrakt na zakup 22 maszyn bojowych AH-64E Guardian i 15 transportowych CH-47F Chinook został podpisany we wrześniu 2015 r. Łączna wartość podpisanych porozumień wynosi ok. 2,2 mld dol.

Czytaj także: Indie chcą kupić prawie pół tysiąca rosyjskich czołgów

Oferta Boeing i rządu Stanów Zjednoczonych pokonała propozycję Rosji.

Hinduski personel wojskowy przechodzi aktualnie szkolenie w bazie Fort Rucker w stanie Alabama. W strukturach lotnictwa Indii Guardiany zastąpią Mi-35. Pierwsza maszyna ma dotrzeć do macierzystej bazy w Pathankot już latem tego roku. Dla koncernu Boeing był to kolejny sukces na rynku indyjskim. Wcześniej spółka sprzedała tam samoloty patrolowe P-8I Neptune (12 zamówionych) i transportowe C-17 Globemaster III (11).

Rząd Indii wyraził zgodę na zakup kolejnej partii śmigłowców AH-64, które tym razem trafić mają do lotnictwa wojsk lądowych. Ważnym elementem programu jest współpraca przemysłowa ‒ struktury kadłubów wiropłatów i inne ich elementy powstają w zakładach Tata Boeing Aerospace Ltd. w Adibhatla na przedmieściach Hajdarabadu.

Czytaj także: Indie planują zakup rosyjskich myśliwców

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Galeria: Air Fair po raz dwunasty

Na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy odbyła się międzynarodowa wystawa Air Fair ...

Morskie śmigłowce znikają za horyzontem

W poślizg wpada zakup morskich śmigłowców których Marynarka Wojenna RP potrzebuje do walki przeciw ...

Banderę podniesie kolejny HMS Warspite

Minister obrony Zjednoczonego Królestwa Gavin Williamson ogłosił nazwę, którą nadano trzeciemu atomowemu okrętowi podwodnemu ...